Perkütan koroner girişim veya cerrahi revaskülarizasyon uygulanmış çok damar koroner arter hastaları ya da sol ana koroner arter hastalarının syntax skoruna göre sınıflandırılması ve her iki revaskülarizasyon yönteminin sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospectively, compared percutaneous coronary intervention and surgical revascularization for the treatment of multivessel coronary artery disease according to syntax scores groups
  1. Tez No: 328918
  2. Yazar: FATİH AYTEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KIRIMLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığının (KAH) ciddiyetini belirlemede, angiografik olarak lezyon sayısı, lezyonun yeri ve fonksiyonel önemi gibi özellikleri göz önünde bulundurarak hazırlanan Syntax skorlama sistemi önemli ve objektif veriler sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, perkütan koroner girişim (PKG) ya da koroner arter baypas greftleme (KABG) gibi revaskülarizasyon yöntemlerinin ilk defa uygulandığı çok damar koroner arter hastaları ya da sol ana koroner arter (LMCA) hastalarının syntax skoruna göre sınıflandırılması ve her iki revaskülarizasyon yönteminin sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: 1 Ocak 2009 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasında Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalında koroner angiografi uygulanıp çok damar KAH ya da LMCA hastalığı tespit edilmiş ve daha sonra Kardiyoloji ? Kalp Damar Cerrahisi ortak konseyinde ilk defa revaskülarizasyon kararı (PKG ya da KABG) verilen toplam 391 hasta (PKG:171 hasta vs KABG:220 hasta) çalışmaya dâhil edilmiştir. Hem PKG hem de KABG yapılan hastalar syntax skoruna göre düşük (32) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Ayrıca KABG uygulanan hastaların EuroSCORE II ve lojistik EuroSCORE değerleri hesaplandı. Her iki revaskülarizasyon yönteminin hastane içi ve taburculuk sonrasıilk bir yıllık mortalite oranları değerlendirildi. Bulgular: PKG yapılan hastaların ortalama yaşı 61.21±10.93, %71,3?ü erkek iken KABG yapılan hastaların ortalama yaşı 63.08±9.43, %80,0?i erkek idi (yaş, p=0,013; cinsiyet, p=0,046). PKG yapılan hastaların ortalama syntax skoru 19.72 ±5.85, KABG yapılan hastaların ise ortalama syntax skoru 28.23±7.11 olarak saptandı (p=0,008). KABG yapılan hastaların ortalama EuroSCORE II değeri 1,43, ortalama lojistik EuroSCORE değeri 7,20 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Syntax scoring system was established by lesion number, place and functional importance in angiography which projects objective and essential data for severity of coronary artery disease (CAD). Our aim in this study is to classify and compare the results of revascularization methods in multiple vessel CAD or left main coronary artery disease (LMCA) patients in their first intervention as percutaneous coronary intervention (PCI) or coronary artery bypass grafting (CABG) due to syntax scoring system. Method: We included totally 391 patients which were diagnosed previously as multiple vessel CAD or LMCA disease after coronary angiography in Cardiology Department in Dokuz Eylul Faculty of Medicine Hospital between 01/01/2009 and 12/31/2010. 171 of 391 patients was initially revascularized by PCI, CABG was performed in 220 of 391 patients. Both PCI and CABG groups were divided into three subgroups as syntax scoring system as low (32) . Also, EuroSCORE II and logistic EuroSCORE values were calculated in CABG group. Mortality rates in hospital stay and during first year were evaluated in both revascularization method. Results: The mean age in PCI group was 61.21±10.93 and 71,3% was male on the other hand in CABG group the mean age was 63.08±9.43 and 80,0 % was male (age, p=0,013; sex, p=0,046). Mean syntax score was detected as 19.72 ±5.85 in PCI group and 28.23±7.11 in CABG group (p=0,008). The mean EuroSCORE II value was 1,43 and mean logistic EuroSCORE value was 7,20 in CABG group.