Mersin-Mezitli ilçesinde sıhhi sıcak su temininde mevcut durum ve çok katlı binalarda güneş enerjisinden daha fazla yararlanma yollarının araştırılması
A study on the current stuaton of sanitory hot water supply and the way of making more use of solar energy at high-rise buildings in Mersin-Mezitli region
  1. Tez No: 329421
  2. Yazar: MUSTAFA AYTUTTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çok katlı ve çok daireli binalarda daire başına düşen çatı alanı az olduğundan güneş enerjisi kaynaklı sıhhi sıcak su elde etmede sıcaklık derecesi ve miktar açısından yetersizlik vardır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Mezitli ilçesinde sıhhi sıcak su temininde güneş enerjisinden yararlanmada mevcut durum tespit edilmiştir. Elde edilen verilerde yüksek binalarda sıhhi sıcak su temininde sorunlar yaşandığı görülmüştür. Ayrıca araştırmada geleneksel düzlemsel kolektör yerine tüplü kolektörlerin verimlilikleri ve uygulanabilirlikleri de karşılaştırılmıştır. Çok katlı bir binada, güneş enerjili sıcak su temininde düzlemsel kolektör yerine verimi daha yüksek olan vakum tüplü kolektör uygulamasına geçildiğinde bütün dairelerin sıhhi sıcak su temininde güneş enerjisinden daha fazla yararlanabileceği saptanmıştır ve tüplü kolektörlerin daha verimli olduğu ve ortak kullanıma uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because roof space per flat is limited in multistory and multiflat buildings, solar energy-based sanitary hot water supply is unsatisfactory in terms of quantity of water and warmth. This thesis study determines the present condition of solar saving fraction in sanitary hot water supply in Mezitli district. To the best of its knowledge, high-rise buildings have certain problems in sanitary hot water supply. When vacuum tube collector which has higher productive is used instead of flat plate collector, all flats in a high-rise building benefit from solar energy more and gets hotter water.