Sera sebzelerinden elde edilmiş Botrytis cinerea izolatlarının anilinopyrimidine, phenylpyrrole, hydroxyanilide ve dicarboximide fungisitlere duyarlılığı
Sensitivity of Botrytis cinerea isolates from greenhouse vegetables to anilinopyrimidine, phenylpyrrole, hydroxyanilide ve dicarboximide fungicides
- Tez No: 329503
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akdeniz Bölgesi' nde 2007 ve 2009 yılları arasında sera sebzelerinden 104 Botrytis cinerea izolatı, anilinopyrimidine fungisitler pyrimethanil and cyprodinil, hydroxyanilide fungisit fenhexamid, phenylpyrrole fungisit fludioxonil ve dicarboximide fungisit iprodione'a karşı duyarlılıklarını belirlemek için toplanmıştır. B. cinerea' nın temsili 40 tek spor izolatı, in vitro koşullarda seçilmiş fungisitlerin farklı konsantrasyonlarında MEA ortamında hem miselyal gelişim hem de konidiyal çimlenme yönünden test edilmiştir.Çalışma sonucunda fungusun 8 izolatı, konidiyal çimlenme açısından fenhexamid'e karşı azalan bir duyarlılık ortaya koymuştur. Ayrıca, sörvey yapılan Mersin, Antalya ve Hatay illerindeki sera sebzelerinde B. cinerea tarafından cyprodinil+ fludioxonil karışımına direnç gelişimi saptanmamıştır. Hem miselyal gelişimi hem de konidiyal çimlenmeyi engelleyen %50 etkili konsantrasyonların (EC50) ortalama değerleri, cyprodinil+ fludioxonil karışımı için 0.01 ve 0.03 µgmL-1 arasında olmuştur. Iprodione' un ortalama EC50 değerleri, B. cinerea' nın miselyal gelişimi için 0.78 ve 1.37 µgmL-1 arasında ve konidiyal çimlenme için 3.32 ve 4.74 µgmL-1 arasında olmuştur. Pyrimethanil' in ortalama EC50 değerleri, B. cinerea' nın miselyal gelişimi için 0.007 ve 0.009 µgmL-1 arasında ve konidiyal çimlenme için 0.003 ve 0.006 µgmL-1 arasında olmuştur.B. cinerea izolatlarının fenhexamid yönünden fenotipik olarak analizlerinde, 40 izolatın %65' i miselyal gelişme için azalan duyarlılık gösterirken, %20' si konidiyal çimlenme için azalan duyarlılık ortaya koymuştur. Test edilen B. cinerea'nın 40 izolatı arasında Hatay ve Antalya'dan birer izolat, cyprodinil+ fludioxonil karışımına dirençli fenotip olmuştur. Ek olarak, 13 izolat, miselyal gelişim yönünden iprodione' a, 32' si sadece konidiyal çimlenme yönünden dirençli fenotipler olarak saptanmıştır. Bunlardan 6' sı, sadece fenhexamid' e, biri ise iprodione, fenhexamid ve cyprodinil+ fludioxonil' e aynı anda direnç göstermiştir.Denemeye alınan fungisitler arasında B. cinerea' nın hiçbir izolatında pyrimethanil' e karşı direnç gelişimi gözlenmemiştir. Test edilen fungisitlerden iprodione ve fenhexamid arasında zayıf bir pozitif çapraz direnç belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One hundred four isolates of Botrytis cinerea were collected from greenhouse vegetables between 2007 and 2009 in the Mediterranean Region to determine the sensitivity to the aniliniopyrimidine fungicides pyrimethanil and cyprodinil, the hydroxyanilide fungicide fenhexamid, the phenylpyrrole fungicide fludioxonil, and the dicarboximide fungicide iprodione. Representative forty single-spore isolates of B. cinerea were in vitro tested in different concentrations of selected fungicides on MEA medium for both mycelial growth and conidial germination.Results of the study showed that eight isolates reduced sensitivity to fenhexamid for conidial germination of the fungus. Moreover, the development of resistance to cyprodinil+fludioxonil mixture by B. cinerea was not detected in greenhouse vegetables in Mersin, Antalya and Hatay provinces surveyed. Mean values of 50% effective concentrations (EC50) of inhibiting both mycelial growth and conidial germination were between 0.01 and 0.03 µgLl-1 for cyprodinil+ fludioxonil. The mean EC50 values of iprodione were between 0.78 and 1.37µgmL-1 for mycelial growth, and between 3.32 and 4.74 µgml-1 for conidial germination of B. cinerea. The mean EC50 values of pyrimethanil were between 0.007 and 0.009 for mycelial growth and between 0.003 and 0.006 µgml-1 for conidial germination.In phenotypical analysis of B. cinerea isolates for fenhexamid, 65% of forty isolates had the reduced senditivity for mycelial growth while 20% had the reduced sensitivity for conidial germination. Among 40 isolates of B. cinerea tested, one isolate from both Hatay and Antalya was resistant phenotype to cyprodinil+fludioxonil. In addition, 13 were resistant phenotype to iprodione for mycelial growth, 32 were resistant ones only for conidial germination. Of these, 6 were resistant only to fenhexamid one was simultaneously resistant to iprodione, fenhexamid and cyprodinil+fludioxonil.Among all fungicides tested, none of B. cinerea isolates were found to be resistant to pyrimethanil. A weak positive cross resistance relationship was found between fenhexamid and iprodione fungicides tested.