İstanbul'da kentsel iklim üzerine antropojenik etkiler: Kent ısı adalarının incelenmesi
Anthropogenic effects heat on urban climate in Istanbul: Investigation of urban heat islands
  1. Tez No: 329656
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KUŞÇU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ŞENGEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tezin amacı; hızla büyüyen, yoğunlaşan İstanbul metropoliten alanında sıcaklık değişimi ve yerleşme dokusu arasındaki ilişkileri saptamak ve bu bağlamda geliştirilebilecek politikalara ışık tutmak, kentsel elemanların iklimsel etki derecelerini inceleyerek konuya planlama açısından bilimsel katkı sağlamaktır. Bu çalışmada kentin fiziksel ve morfolojik özellikleri ile iklimsel etki dereceleri arasındaki ilişkilerden faydalanılarak, sağlıklı kentsel model oluşturma önerisi sunulmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan giriş kısmında, literatür taramasıyla birlikte konunun önemi, tezin amacı, hipotez ve tezin yararı açıklanmaktadır.İkinci bölümde, iklim ve kentleşme ilişkisini ortaya koyabilmek ve problem noktalarına daha net işaret edebilmek için konu literatür desteğiyle detaylandırılmıştır. Yine bu bölümde, kent ikliminin ölçülmesi ve modellenmesinde kullanılan çeşitli yöntemler incelenilmiştir.Üçüncü bölümde, tezin yöntemi, çalışma alanı, kullanılan veriler ve istatistiksel analizler ele alınmıştır. Yapılan analizde uydu verileri üzerinden hesaplanan sıcaklık verileri ile kentsel özellikler ele alınarak ilişkilendirilmiş, aralarındaki korelasyon incelenmiş, ağaç diyagramı ile modellenmiştir.Dördüncü bölüm olan sonuç ve öneriler kısmında ise, elde edilen tüm analiz verileri, edinilmiş kavramsal bilgilerle birlikte değerlendirilerek yorumlanmış, İstanbul ve gelişimi dikkate alınarak geleceğe dönük tedbir ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to obtain relations among the heat changes and residential tissue in the rapidly changing and developing metropolitan Istanbul area, to shed light for policies that can be developed in this context, and to provide academic contribute to the subject in the terms of planning by surveying climatic effect levels of urban items. In this research by making use of relations between physical and morphological features and climatic effect levels of the city, suggestion of building a healthy urban model is represented.In the first section of this work, importance of the subject, aim and benefits of the thesis and literature review have been defined.In the second part, for representing the relation of climate and urbanization and pointing to the problem points more clearly, subject has been detailed with literature support. Again in this section, various methods that used for modelling and measuring the urban climate have been examined.In the third section, method and field of the thesis, datas used and statistical analysis have been referred. At the analysis, heat datas that have been measured over the satellite datas and urban features have been evaluated together, and they have been associated and correlation among them have been examined and modeled with the tree diagram.In the last section, results and suggestions section, all of the analysis data have been interpreted by evaluating together with obtained conceptual informations, thus proactive measures and proposed solutions have been presented by considering Istanbul and its development.