Edinsel hipotiroidli ergenlerin beslenme durumlarının, antropometrik ölçümlerinin, kemik mineral yoğunluğunun ve bazı biyokimyasal bulgularının değerlendirilmesi
The evaluation of nutritional status, anthropometric measurements, bone mineral density and some biochemical parametres of adolescents with the acquired hypothyroidism
- Tez No: 329761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKAL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Osteoporoz; yetişkinlerde görülen majör sağlık sorunlarından biri olmasına karşın son zamanlarda çocuklarda da gözlenmeye başlamıştır. Uzun süre L-tiroksin tedavisi alan edinsel hipotiroidli ergenlerin kemik mineral yoğunluğu sağlıklı yaşıtlarından düşük olabilmekte, diyetle yetersiz kalsiyum alımının da eşlik etmesi osteoporoz gelişme riskini arttırmaktadır. Bu çalışma edinsel hipotiroidli ergenlerin, beslenme durumlarının diyetle kalsiyum alımlarının, antropometrik ölçümlerinin, biyokimyasal bulgularının ve kemik mineral yoğunluğunun aynı yaş grubunda yer alan sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması ve sağlıklı beslenme eğitiminin olası etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 11-18 yaş grubu 31 edinsel hipotiroidli ergen kız ile 30 sağlıklı ergen kız alınmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında tüm ergenlerin 3 günlük besin tüketimi ve fiziksel aktivite kaydı istenerek, sabah aç karnına kontrole çağrılmışlardır. Antropometrik ölçümleri, biyoelektriksel impedans analizi (BIA), biyokimyasal bulguları ve kemik mineral yoğunluğu (KMD) ölçülerek, tüm bireylere kalsiyumdan zengin beslenme ilkelerini içeren bir eğitim verilmiştir. Edinsel hipotiroidli ergenlere 6 ay boyunca her ay eğitim verilmiş, 3 günlük besin tüketimi ve fiziksel aktivite kayıtları her ay alınmıştır. Altıncı ayın sonunda tüm ergenlerin antropometrik ölçümleri, BIA, biyokimyasal analizleri ve KMD ölçümleri tekrarlanarak beslenme önerilerinin olası etkileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
. Osteoporosis is one of the major health problems in adults, however, this condition has recently become a pediatric concern, too. Bone mineral density of adolescents with acquired hypothyroidism may be lower than the same age healthy adolescents and to be accompanied by inadequate dietary calcium intake increases the risk of developing osteoporosis. This study was designed to compare nutritional status, dietary calcium intake, anthropometric measurements, biochemical findings and bone mineral density of adolescents with acquired hypothyroidism to healthy controls and evaluate the possible effects of healthy nutrition education. Thirty one girls with acquired hypothyroidism and 30 normal girls who were between 11-18 years were recruited to the study. At the first phase of the study, 3 days dietary recall and physical activity records were obtained from all subjects and they were called in the morning while they were hungry. Their anthrophometric measurements, bioelectrical impedance analyse(BIA), biochemical measurements and bone mineral density (BMD) were evaluated and they were recieved nutrition education about of calcium rich diets. During 6 months, nutrition education was repeated every month for girls with acquired hypothyroidism and 3 days dietary recall and physical activity records were obtained every month. At the end of the six months, antrophometric measurements, BIA, biochemical measurements and BMD of subjects were repeated and compared to possible effects of nutritional recommendations. At the beginning of the study; adolescent girls with acquired hypothyroidism met a dietary calcium intake about % 54.35 ( 706.55±233.27 mg/day).