Kraniyal radyoterapi uygulanan ratlarda kokleadaki değişimlere antioksidan erdosteinin etkisi
Effects of antioksidant erdosteine on cochlear damage occuring in rats exposed to cranial irradiation
  1. Tez No: 329915
  2. Yazar: ALPARSLAN SERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZBEK OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Radyoterapiye bağlı koklear hasarı önlemede erdosteinin rolünü değerlendirmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem:Çalışmada 92 adet wistar-albino rat kullanıldı. Kraniyalradyoterapi öncesinde kulaklar, kulak doktoru tarafından muayene edildikten sonra odyolojiuzmanı tarafından işitme keskinlikleri açısından distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) testi ile değerlendirildi. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı. Yalnız erdostein grubuna (n=28), oral yoldan 10 mg/kg/gün erdostein radyoterapiden 2 gün önce başlandı ve 5 günlük radyoterapi süresince uygulandı, ayrıca radyoterapi ile aynı sürede taklit ışınlama yapıldı. Yalnız radyoterapi grubuna (n=28), 6,6 Gy x 5 fraksiyon kraniyal radyoterapi uygulandı ve erdostein dozuna eşit miktarda ve sürede oral yoldan NaHCO3?lü distile su verildi. Erdostein ve radyoterapi grubuna (n=28), erdostein ve radyoterapi önceki gruplara benzer şekilde uygulandı. Kontrol grubuna (n=8) ise sadece oral yoldan erdostein dozuna eşit miktarda ve sürede NaHCO3?lü distile su ile birlikte radyoterapi ile aynı sürede taklit ışınlama yapıldı. Kontrol grubu haricindeki grupların tamamı radyasyonun koklea üzerine akut, subakut ve kronik etkilerini inceleyebilmek amacıyla 24. saat (n=8), 8. gün (n=8) ve 8. hafta (n=12) olmak üzere üç alt gruba ayrıldı. Radyoterapi bittikten sonra alt gruplar ilgili zamanlarında anestezi altında önce DPOAE testi yapıldıktan sonra sakrifiye edildiler. Bundan sonra koklealar çıkartıldı ve ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular:Çalışmamızda DPOAE ölçümleri sonucunda radyasyonun koklea üzerine etkisinin 24. saatte başladığı, tüm frekansların etkilendiği ve erdosteinin koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Ayrıca histopatolojik inceleme ile de radyasyonun kokleanınstriavaskülaris, spiral ganglion, dış tüy hücreleri ve iç tüy hücrelerinde dejenerasyona yol açtığı ve erdosteinin koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda, ratlarda radyasyonun koklear fonksiyonlara hasar verici etkisine karşı antioksidan erdosteinin koruyucu etkisi olduğu DPOAE ölçümleri ve histopatolojik inceleme ile gösterilmiştir. Ancak günlük pratikte kullanılması için insan çalışmalarının gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to determine the role of erdosteine in preventing radiation induced cochlear damage. Materials and Methods: Ninety-two wistar albino rats used in this study. Ears examined by ear specialist and evaluated with distortion product otoacoustic emission (DPOAE) test about hearing acuity by odiology doctor before irradiation. Rats were randomly divided into 4 groups. Only erdostein group (n=28), received oral 10 mg/kg/day erdosteine 2 day before and for 5 consecutive day concomitant with radiation and then received sham irradiation equivalent to radiotherapy time. Only radiotherapy group (n=28), was exposed to 6,6 Gy x 5 fraction total cranial irradiation and received oral distilled water with NaHCO3 equivalent to erdosteine dose and application time. Erdosteine and radiotherapy group (n=28), received erdosteine plus total cranial irradiation like previous groups. Control group (n=8), received oral distilled water with NaHCO3 equivalent to erdosteine dose and application time then received sham irradiation equivalent to radiotherapy time. Other than the control group, all of them were divided into 24th hour (n=8), 8th day (n=8) and 8thweek (n=12) subgroups for evaluating acute, subacute and chronic irradiation effects on cochlearespectively. After the last dose of radiotherapy, subgroup rats were evaluated by DPOAE for hearing acuity and then sacrificied at their relevant time under the anesthesia. Their cochleas were enucleated for histopathologic examination by light microscope. Findings:It was observed by DPOAE measurements that irradiation effects on cochlea was started at 24thhour, all of the frequencies were affected without erdosteine. And it was observed by histopathologic examination that irradiation promoted degeneration in stria vascularis, spiral ganglion, outer and iner hair cells of cochlea without erdosteine then erdostein?s protective effect was shown by two examination. Results: This study demontrates that, in rats, antioxidant erdosteine is protective for cochlear function against the distruptive effects of irradiation as measured by DPOAE and examination by light microscope. However, we suggest that our study should be supported by human studies in daily practice.