Türk siyasal yaşamında kadın politikacılar ve medyada kadın politikacıların kodlanması
Female politicians in Turkish policy and coding of female politicians in media
- Tez No: 330110
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 738
Özet
Sosyal teori, toplumsal hayatın kalıplarını açıklamak yerine toplumsal kalıp ve büyük toplumsal yapıları açıklayacak, çözümleyecek özet ve genellikle karmaşık teorik çatıların kullanımına başvurmaktadır. Sosyal teori, çoğu kez toplum biliminin bir dalı olarak düşünülmesine karşın, antropoloji, ekonomi, teoloji, tarih, felsefe, siyaset bilimi, biyoloji gibi bilimlerle ilgili olduğu için disiplinler arasıdır. Sosyal teorinin genel ilkelerini anlamak için bu nedenle metinlerarası bir yolculuk gerekmektedir. Sosyal teori, sosyal gerçekliği ortaya koyarken her yaklaşım ve ya eğilimin kendi kuramına uygun bir modelden ve onun kendine özgü dilinden yol almaktadır.Sosyal gerçekliği ortaya koyma çabaları içinde, post- yapısalcı yaklaşımın, yapıları yerinden sarsan okumaları 20. yüzyıl düşün dünyasına damgasını vurmuştur. Jacqous Derrida'nın yapısökümsel analizi ile kapalı yapılar arasında gerçekliğin izi sürülürken, söylem içinde anlam kazanan sözcükler ve Foucault ile özneyi oluşturan hakikatlerin tarihine ulaşılmaya çalışılmıştır.Toplumsal cinsiyet kavramı çerçevesinde 1970'li yıllardan itibaren hız kazanan kadın çalışmalarının felsefi ard alanını oluşturan Foucault'un iktidar ilişkileri sistemi ve yapısökümsel analiz, her yeni araştırma ile yeniden okunmakta ve yorumlanmaktadır. Birer kapalı yapı olarak görülen gazete haber metinleri, yapısökümsel analiz çerçevesinde ne kadar sıkı dokunmuş olursa olsun, toplumsal değişim ve dönüşümün izlerini en çok veren yapılar olarak okunmaktadır. Medyada siyasal kadının ne şekilde kodlandığının, yapısökümsel analize tabi tutulduğu araştırma sonucunda medyada yeniden üretilen kadınlık durumu niteliksel bir araştırma yöntemi ile ortaya konulmuş, çoğulculuk ve çokluk kavramları etrafında yıkıma uğratılan siyaset ile yeniden yapılanan kadın, yapı bozuma uğratılırken, kadınlığın yeniden kurulmasının izleri sürülmüştür. Bu çalışma bir kadın araştırmacının labirentten çıkabilme uğraşıdır, kayboluşlarında.
Özet (Çeviri)
Social theory uses summarized, and generally, complicated theoretical frameworks intended to explain and resolve social patterns and big social structures instead of explaining patterns of the life. Although social theory is often thought to be a branch of sociology, it is cross-disciplinary as it is associated with sciences such as anthropology, economics, theology, history, philosophy, politics, and biology. Hence, a cross-text journey is necessary to understand the general principles of social theory. In revealing social reality, social theory proceeds through a model of each approach or trend conforming to their own theory and through their intrinsic language.In the attempts to reveal the social reality, readings of the post-structural that shook the structures stamped left their mark on the intellectual world of 20th century. While chasing after the trails of reality between enclosed structures by the constructional analysis of Jacques Derrida, it was tried to attain the history of the words gaining meaning within discourse and the realities constituting the subject with Foucault.Foucault?s power relationships system and deconstructional analysis, which constitute the philosophic background of the women studies that accelerated beginning from the 1970?s in the framework of the social gender concept is being read and interpreted again through each new research. Newspaper news texts that are deemed to be closed structures are read as the structure which best reflect the traces of change and transformation no matter how tight they are woven in the framework of deconstructional analysis. As a result of the study subjecting how political woman is coded in media to a deconstructional analysis, the status womanhood reproduced in media was demonstrated through a qualitative research method, while woman was deconstructed in the political sphere destructed by the concepts of pluralism and plurality and reconstructed by policy, traces of reconstruction of womanhood were chased. This study is the strive of a female researcher to exit from the labyrinth as she gets lost.