Deneysel akut pankreatitde uzun etkili somatostatin analoğu Octreotide'in etkisi
The role of Octreotide as a long acting SMS analoque in experimentally induced acute pancreatitis
  1. Tez No: 33052
  2. Yazar: SAVAŞ HIDIR BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇELENK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Uzun etkili SMS analoğu octreotide'nin deneysel akut pankreatitin tedavisindeki yerini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi. Genel Cerrahi Sen/isi Deneysel Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında, Temmuz-Eylül 1995 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 24 adet Wistar Albino cinsi sıçan 6'lık 4 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki sıçanlara yanlız eksploratris laparotomi uygulandı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası serum amilaz, lipaz tayinleri için kan alındı ve ameliyat sonrası pankreasın histopatolojik incelemesi yapıldı. İkinci grupdaki sıçanlarda ise, birleşik biliopankreatik kanal duedonuma giriş yerinden bağlandıktan 12 saat sonra amilaz ve lipaz tayinleri için serum örnekleri alındı. Sakrifiye edilerek pankreasları çıkartıldı ve histopatolojik olarak incelendi. Üçüncü grupdaki sıçanlara ise birleşik biliopankreatik kanal duedonuma giriş yerinden bağlandıktan sonra 12 saat arayla 2 kez serum fizyolojik subkutan uygulandı. İlk ameliyattan 36 saat sonra amilaz ve lipaz tayinleri için serum örneği alındı. Sakrifiye edilerek pankreasları çıkartıldı ve histopatolojik olarak incelendi. Dördüncü grupdakilere ise üçüncü grupdaki işlemler tekrarlandı sadece serum fizyolojik yerine 2 ug/kg dozunda uzun etkili SMS analoğu octreotide subkutan uygulandı. Her grubun amilaz, lipaz değerleri ve Nevalenien kriterlerine göre pankreas histopatolojik bulguları karşılaştırıldı. Octreotide uygulanan grupta, uygulanmayan 2. (Amilaz p0.05) ve 3.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of Octreotide as a long acting SMS analoque in the treatment of experimentally induced acute pancreatitis was studied in this study. The study was performed between July - September 1995 in the experimental research laboratories of General Surgery Depertmant at Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital. 24 Wistar Albino rats were divided in to 4 groups consisting of 6 rats. Rats in the first group only underwent exploraths laparotomy. Blood samples were taken to show serum amilase and lipase levels pre and postoperatively. Histopathological evaluation of the pancreas was performed postoperatively. In the second group, blood samples to show serum amilase and lipase were taken 12 hours after ligating the bile duct at the point of entry into the duedonum. After having them killed, the pancreas was removed for histopathological examination. Rats in the third group were given subcutaneus injections of serum physiologic, twice within 12 hours intervals 36 hours after the first operation blood samples were taken to show amilase and lipase levels. After having them killed, the pancreas was again removed for histopathological examination. In the fourth group, rats undervent the same procedure but they received 2 jig/kg., of long acting SMS analoque, octreotide instead of serum physologic. Amilase and lipase levels and histopathological findings according to the Nevalenien criterias were evaluated in each group.