Ferrokrom cüruflarından geri kazanılan ferrokrom ön konsantrelerinin manyetik ayırma ile değerlendirilmesi
The preconcentrates recovered from ferrochrome slags are classified to magnetic seperation to produce sellable products
- Tez No: 330730
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT KİZGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ferroalaşım atıkların miktarının giderek artması ve bunun yanında üretim maliyetlerinin yükselmesi, üretici firmaları alternatif kaynaklara yöneltmektedir. Cüruflar ve cüruflardan geri kazanılan metaller atık sınıfından çıkıp kaynak halini almaya başlamışlardır. Ferroalaşım sektöründe ki cüruflardan metal geri kazanmak, ferroalaşımların üretilmesinden daha az maliyetli olduğu gibi, cüruf kısımları da ekonomide değerlendirilebilmektedir.Bu çalışmanın amacı, cüruflardan geri kazanılan ferrokrom toplu konsantre ürünlerinin manyetik ayırma ile değerlendirilip, sadece şarj krom olarak elektrik ark fırınlarına beslenmesinin yanı sıra dünya satılabilir ürün sınıfına uygun konsantre elde edilmesi üzerinedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, ferroalloy manufacturers are turning to alternative sources because of the increasing amount of the industrial wastes and also production costs. Slags and the recovered metals from slags are take out from waste class, they have started to become a source. Ferroalloy sector to recover the metal from the slags is less costly from to produce the new one.The aim of this study to search the beneficiation methods for marketing of recovered ferrochromes as a saleable products besides feeding to arc furnance as a charge chrome. It is tried to be create saleable products from recovered ferrochrome with the magnetic separating system.