Farklı geometrili deliklere sahip izotropik plakların burkulma davranışının incelenmesi
Investigating of buckling behavior of isotropic plates including geometrically different cut-outs
  1. Tez No: 330742
  2. Yazar: AYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EMRE KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İkinci bölümde plaklarda burkulmanın sayısal modeli izah edilmiş ve plakların burkulma yüklerinin belirlenmesinde kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Bu bölüm kapsamında ayrıca, bu çalışmaya konu olan problem tanıtılmış ve bünyesinde kare ve dikdörtgen delik bulunduran izotropik plakların kritik burkulma yüküne olan etkisi araştırılmıştır. Üçüncü bölümde sayısal olarak gerçekleştirilen burkulma analizlerinden elde edilen sonuçlar sunulmuş ve detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, bünyesinde farklı geometriye sahip delikler bulunduran ve eksenel basınç yüküne maruz, izotropik plakların burkulma davranışı incelenmektedir. Bu amaçla öncelikli olarak, deliksiz ve delikli plakların burkulma davranışı hakkında bilgiler verilmiştir. Kare kesitli bir plağa, seçilen farklı konumlarda ve boyutlarda kare ve dikdörtgen delikler açılmıştır. Elde edilen plak modelleri için burkulma analizleri SAP2000 Programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonlu eleman analizleri sonucunda burkulma yükleri ve bunlara karşılık gelen burkulma modları sunulmuştur. Çalışma sonucunda, burkulma yüklerinin delik kenarları arttıkça ve delik merkezden uzaklaştıkça arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, ankastre mesnetli plaklarda burkulma yükleri artarken, yüke paralel doğrultuda delik boyu büyüdükçe burkulma yükündeki artışın daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çalışma, dört ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci bölümde, plakların burkulması ile ilgili genel bilgiler ve bu konuda yapılan bazı çalışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, buckling behavior of isotropic plates subjected to axial compressive forces and including geometrically different cut-outs is studied. For this purpose, firstly, the buckling behavior of the plates with and without cut-outs is explained. Various square and rectangular parts are cut-out from different sections of the plate. The buckling behavior of the obtained plates is performed by the SAP2000 program. The buckling loads and the first buckling modes obtained from the finite element analyses are presented. Consequently, the buckling loads increase with increasing cut-out size and moving away from the plate center. The buckling load increases in plates with fixed boundaries. Besides, the increase in the buckling load is low while the cut-out size increases parallel to applied forces. This study consists of four sections. In the first section, general information about buckling of the plates and the selected studies carried out in this subject are presented. In the second section, numerical model of the bucking of plates and the methods used for determining buckling loads are explained. In addition to this, in the scope of this study, mathematical model of the plate considered in this study is explained. And also, the effect of the square and rectangular cut-outs on the buckling behavior of the isotropic plates is investigated. In the third part, obtained results from the numerical buckling analysis are presented and explained in detail. In the fourth and also the last part, general results of this study are discussed.