Kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde altı ağaç, açı sayım ve örnek alan yöntemleri ile elde edilen meşcere hacmi tahminlerinin karşılaştırılması: Antalya- Gebiz yöresi örneği
The comparison of the stand volume estimations obtained with six tree, angle count, and sample plot methods on calabrian pine (Pinus brutia Ten.) stands: A case study of Antalya- Gebiz region
- Tez No: 330813
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CARUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada meşcere hacminin saptanmasında kullanılan; Altı Ağaç yöntemi, Açı Sayım yöntemi ve Örnek Alan yöntemiyle hesaplanan hacim değerleri, tam yapılan ölçmelerle elde edilen hacimlerle istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Bu amaçla Antalya- Gebiz yöresinde iki farklı yörede olmak üzere her biri 4.2ha büyüklüğünde örnek alanlar seçilmiş ve bu alanların tamamı ölçülmüştür. Araştırma alanı aynı yaşlı tek tabakalı ve amaca uygun olarak örnek alanların her biri aynı bonitet sınıfından seçilmiştir. Seçilen her bir araştırma alanında tüm saha ölçmesi de yapılmıştır. Daha sonra sahada, 50 m aralık ve mesafeleri bulunan 16 adet örnek üzerinde 500 m2 büyüklüğünde Örnek Alan yöntemi uygulanmış ve bu örnek alanların merkezleri sabit kabul edilerek Altı Ağaç yöntemi ve Açı Sayım yöntemine ilişkin ölçme ve saptamalar da yapılmıştır. Bu yöntemlere göre tahmin edilecek meşcere hacimleri gerçek hacim değerleri karşılaştırılmış hangi yöntemin daha rasyonel olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Değişik örnekleme hata yüzdesi değerleri için alınacak örnek nokta sayıları en fazla olandan başlanarak sırasıyla Altı Ağaç, Örnek Alan ve Açı Sayım yöntemidir. Örnek sayısı sabit olduğunda en az hata yüzdesini Açı Sayım yönteminin vermiştir.
Özet (Çeviri)
The stand volume results obtained from sample plot method, Anglecount, and Six tree sample method were compared with the true volumes in this study. For this aim, two 4.2 hectare area was chosen in Gebiz near Antalya and whole trees in this area was measured. 16 sample plots with 50mx50m intervals was systematicly distributed. Sample plot size was 500 m2. Measurements according to Anglecount method and Six tree sample method were also gathered and evaluated. Volumes obtained from these methods was compared to determine the best method that provide more precission and accuracy results. The results was compared in agreement with the known rules and laws. Sampling error for different values of the percentage of samples taken more than the starting- point numbers, respectively, Six tree, Sample plot, and Anglecount method. Count the number of samples was fixed and Anglecount method has at least the percentage of errors.