Türkiye'de neoliberal politikalar ve kadın emeği: Serbest bölgede kadınların grevi
Neoliberal policies and women's labor in Turkey: Women's strike in the free zone
  1. Tez No: 330949
  2. Yazar: FERYAL SAYGILIGİL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kadın işçiler kadın oldukları için kendilerini güvensiz, güvencesiz, şiddet, istismar ve aşağılanmayla örülü bir iş yaşamın içinde bulurlar. Doğrudan bedenlerine yönelik baskıları yaşamak zorunda kalırlar. Hamilelik sözleşmesi, tuvalet izni ya da eğer evliyse işe alınırken ne zaman çocuk doğurmayı düşündüğü sorusu bunlardan bazılarıdır. Antalya Serbest Bölgede Petrol-İş Sendikası üyesi olan kadın işçiler Eylül 2007'den itibaren 448 süren bir grev gerçekleştirdiler. Bu çalışma, serbest bölgede yaşanan grev deneyimini, kadın işçi olmanın ne anlama geldiğini esas olarak serbest bölgede çalışmayı deneyimlemiş kadın işçilerin tanıklıklarından yola çıkılarak tartışmaktadır.Çalışmanın kavramsal haritası olarak, patriyarka tahlili için üretim, yeniden üretim, toplumsallaşma/iktidar ve cinsellik alanlarının önemi belirtilerek; sınıf analizinin önemi vurgulanıp habitus, deneyim, tecrübe gibi kavramların sınıfsal güzergâhta rollerine değinilmeye çalışılmaktadır. En önemlisi de bu çalışmanın başoyuncusu olanların pasif değil, şu andaki ve gelecekteki durumlarıyla ilgili söz söyleyen, kendileriyle ilgili karar veren kolektif birer özne olduklarını kabullenerek ve onlara kulak vererek direniş mekanizmalarının yolu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Women workers, just because they are women, find themselves in an insecure working environment laiden with violence, abuse and humiliation, lacking social security. They experience oppression through their bodies because they are women. Having to sign pregnancy agreements, having to ask for toilet permission, or in cases where the woman worker is married at the time of employment, having to inform the quarry of when she is planning to get pregnant are only a few examples of this oppression. Oppression and control is exercised over them in the work environment, once again, mainly because they are women. Their friends and the people in their social groups find the right to criticize them over ?motherhood,? ?being a woman worker? or ?being a good housewife?.In Antalya Free Zone, Petrol-Is Union?s women worker members went on strike for 448 days starting on September 2007. This study discusses the strike experience in the free zone. It is derived from testimonials of women workers, based on their experience of what it means to be a women worker in the free zone.The importance of the fields, production, reproduction, socialization/hegemony and sexuality to the analysis of patriarchy were specified for the conceptual mapping of this study. The importance of class analysis is emphasized, and the role of concepts like habitus and experience in social mobility is mentioned. Most importantly, this study discusses possibility of a resistance mechanism which hears the main actors of this study, who are not passive but vocal about their current and future conditions, and accepts them as collective subjects capable of making decisions about themselves.