Hücre kültürü ortamında kalsiyum sinyali, apoptosis ve oksidatif stres değerleri üzerine mavi ışık (405 nm), amfenak ve melatoninin etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of blue light-irradiation (405 nm), amfenac and melatonin on calcium signaling, apoptosis and oxidative stress parameters in cell culture medium
  1. Tez No: 331448
  2. Yazar: MEHMET ARGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT TÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hücre Kültürü Ortamında Kalsiyum Sinyali, Apoptosis ve Oksidatif Stres Değerleri Üzerine Mavi Işık (405 nm), Amfenak ve Melatoninin Etkilerinin Araştırılması Yaşa bağlı maküla dejeneresansı (YBMD) gelişmiş ülkelerde yaşlılarda en önemli körlük nedenidir. YBMD patogenezi tam olarak anlaşılamamış bir hastalık olup günümüzde etkin bir tedavi ve önlemi yoktur. Yaşlılık sonucu YBMD sebeplerinden birisi olan artan oksidatif stres sonucu maküladaki RPE ve progresif dejenerasyon oluşmaktadır. Güneş ışığına maruziyet, yoğun ilüminasyon veya sigara içimi gibi çevresel faktörler serbast radikal oluşumu aracılığı ile YBMD?den sorumlu olduğu düşünülmüştür. Melatonin yapısında bulundurduğu pirol halkası nedeni ile vücutta normal fizyoljik süreçte oluşan oksidan ajanlara karşı antioksidan özellik göstermektedir. Amfenak siklooksijenaz yolağını inhibe eden ve inflamasyon, maküla ödemi gibi önem arz eden durumlarda kullanılan bir antiinflamatuar ajandır. Bu çalışmanın amacı ARPE-19 hücrelerinde kültür ortamında, mavi ışıkla oluşturulan oksidatif stres modeline karşı Amfenak ve melatoninin LP, GSH, GSHPx, hücre içi Ca+2 salınımı, ROT düzeyleri ve apoptozis düzeyleri üzerine muhtemel koruyucu etkilerini araştırmaktır. ARPE-19 hücreleri; Kontrol, Işık, Amfenak, Melatonin, Işık+Amfenak, Işık+ Melatonin, Işık+Amfenak+Melatonin olmak üzere yedi ana gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of Effects of Blue Light-Irradiation (405 nm), Amfenac and Melatonin on Calcium Signaling, Apoptosis and Oxidative Stress Parameters in Cell Culture Medium The most important cause of blindness in elderly people living in developed countries is Age-Related Macular Degeneration (AMD). AMD, the pathogenesis is not fully elucidated; today still an effective treatment and prophylaxis aren?t known against it. Increased Oxidative stress status which is one of the most important actors of AMD formation induces a progressive Retinal Pigment Epithelium (RPE) degeneration in Macula. Environmental factors such as long-term daylight exposure, intensive illumination and smoking are thought to be responsible from oxidative stress mediated AMD development. Because of containing pirol chains in its structure, melatonin has a very strong antioxidant effect against the oxidative molecules occurring during the physiological process in human body. Amfenac is an anti-inflammatory drug, which inhibits cyclooxygenase pathway, is used for treatment of serious cases such as inflammation and macular edema. The aim of this study is to investigate possible protective effects of Amfenac and Melatonin on LP, GSH, GSH-Px, intracellular Ca2+ release, ROS and apoptosis levels in cultured ARPE-19 cells in a blue light (405 nm) induced oxidative stress model.