Tüm meme radyoterapisinde 3BKRT, for-IMRT, inv-IMRT,volümetrik ark terapi ve helikal tomoterapi ile oluşan doz dağılımları ve riskli organ dozlarının karşılaştırılması
Comparison of dose distributions and organs at risk doses in whole breast irradiation with 3DCRT, for-İMRT, inv-İMRT, volumetric arc therapy and helical tomotherapy
- Tez No: 332086
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmada, meme koruyucu cerrahi sonrası uygulanan tüm meme ışınlamalarında, 3 Boyutlu Konfomal Radyoterapi (3BKRT) ve 4 farklı Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) (for-IMRT, inv-IMRT, Helikal Tomoterapi ve Volümetrik Ark Terapi (YAAT)) tekniği kullanılarak, meme dokusu ve risk altındaki organların almış oldukları dozları Doz Hacim Histogramları (DVH) yardımıyla karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Bu amaçla, 25 hastaya ait Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri kullanılarak, her bir hastaya 5 farklı teknikte bilgisayarlı tedavi planlaması yapıldı. Tüm planlarda 6 MV foton enerjisi kullanıldı ve 50 Gy doz verildi (2Gy/25fr). Klinik Target Hacim (CTV) hedef hacim olarak, kalp, LAD, ipsilateral akciğer, kontralateral akciğer ve kontralateral meme hacimleri ise risk altındaki organlar olarak konturlandı. Tüm konturlama işlemleri tek bir radyasyon onkoloğu tarafından yapıldı. Planlar daha sonra Konformalite Numarası (CN), Homojenite İndeks (HI), Maksimum doz (Dmax), Ortalama doz (Dort) ve risk altındaki organların almış oldukları dozlar bakımından karşılaştırıldı. Sonuçlar: Tüm tekniklerde meme referans izodoz ile yeterince kapsanmıştır. CN bakımından tüm ters planlanan teknikler, ileri planlanan tekniklerden daha üstündür. Hedef hacimde en düşük Dmax ve Dort dozları ve en ideal CN ve HI değerlerine sahip planlama tekniği HT?dir. Ters planlanan YART teknikleri Dmax değerlerini düşürürken kontralateral organ dozlarını artırmaktadır. Sağlıklı dokularda oluşan düşük doz hacimleri ters planlanan YART tekniklerinde, ileri planlanan tekniklere göre anlamlı derecede büyüktür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study compared conventional technique (three-dimensional conformal radiotherapy; 3DCRT) with forward intensity-modulated radiotherapy (for-IMRT) and invers intensity-modulated radiotherapy (inv-IMRT, Helical Tomotherapy; HT and Volumetric Arc Therapy; VMAT) intensity-modulated radiotherapy techniques for breast cancer in order to determine whether the use of intensity-modulated radiotherapy techniques would lead to improved dosimetry for the whole breast irradiation. Materials and methods: Twenty-five patients previously treated with breast cancer were selected. The clinical target volüme (CTV) included whole breast. To evaluate CTV doses, rCTV volume defined consisted of the CTV retracted 5 mm from the skin surface. The critical structures included heart, right and left lungs, LAD and contralateral breast. Conventional and a series of invers IMRT plans were generated for comparison each other. A fractionation schedule of 50 Gy in 2 Gy/fraction. All beam energies were 6 MV in order to provide a more direct comparison with the HT plan. Comparative endpoints were planning target volume (rCTV) dose homogeneity and doses to crictical structures. Results: All modalities evaluated provide adequate coverage of the intact breast. All inv-IMRT techniques improves CN compared with forward planned technique. İnv-IMRT techniques can reduce high doses to the target and normal tissues but at the same time increased contralateral critical structures doses.