Moment aktaran ve merkez çaprazlı çelik yapılarda ikinci mertebe etkileri
Investigation of second order effects on moment resisting and concentrically braced steel frame
  1. Tez No: 332108
  2. Yazar: ÇAĞATAY KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, çelik yapılarda ikinci mertebe etkileri ve yönetmeliklerin önerdiği yöntemlerle incelenmiştir. Bu amaçla kayma etkisinden dolayı P- ? etkilerini araştırmak için moment aktaran çerçeve ve eleman eğriliğinden dolayı P-? etkilerini araştırmak için merkez çaprazlı çerçeve modelleri oluşturulmuştur. Moment aktaran ve merkez çaprazlı çerçeve modelleri üzerinde, deprem ve rüzgar yükleri altında, sabit yapı yüksekliğinde, kat yükseklikleri değiştirilerek, ikinci mertebe etkileri araştırıldı. Çalışmanın birinci bölümünde, çelik yapı sistemleri verilerek yönetmeliklerde verilen yöntemler irdelendi. İkinci mertebe etkileri için yapılan yaklaşımlar değerlendirilerek bu konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalar verildi. Çalışmanın ikinci bölümünde çözümlerde kullanılacak modeller ve özellikleri verilerek P-delta etkilerinin araştırılması için yönetmeliklerde verilen yöntemlerle analizler yapılmıştır. Analizlerde kat yüksekliklerinin değişimi göz önünde bulundurularak, referans olarak alınan değerler ile, yönetmelikler için hesaplanan değerler karşılaştırıldı. Çalışmanın üçüncü bölümünde elde edilen sonuçlar verildi. Buna göre, yapılan karşılaştırmalar sonucu kat yüksekliklerin değişimine göre artırılmış yük kombinasyonları dikkate alındığında LRFD-1999'un daha emniyetli tarafta kaldığı görüldü. Moment büyütme katsayıları için hesaplanan değerler karşılaştırıldığında ise Euro Code-3 ve BS-2000 her farklı taşıyıcı sistem için diğer yönetmelikler için bulunan değerlere göre daha emniyetli tarafta kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, second order effects and the suggestions of different country codes about second order effect was investigated under wind and earthquake loads on steel structures. Fort this purpose, different frame system was modelled. First one is moment resisting frame was modelled for sway effect that cause of P- ? effects. Second one is concentrically braced frames was used for the member curvature that cause of P-? effects. The height of frame was constant but the height of storey was changed. First part of this study, the properties of the steel frame systems was given. The codes about second order effects was investigated. Second order analysis methods was researched. The previous studies of this subject is given. Second part of this study, the prepared models was remarked. according to codes increasing load combination and moment magnification factors was used for second order effects under changing of storey height. The result of second order analysis was taken reference values. The calculations of codes suggestions was compared with reference values. Third part of this study, all of this work results was given. The results of comparing about increasing load combinations that LRFD-1999 had the best safety values than the other codes under the changing of storey height. The results of comparing about moment magnification factors that Eurocode-3 and BS-2000 had the best safety values than the the other codes .