Baştan gelen dalgalarda kanatçıkların dalıp çıkma ve baş kıç vurma hareketleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of fins on heave and pitch motions in head waves
  1. Tez No: 332124
  2. Yazar: DENİZ CAN KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gemilerde yolcu konforu, yük, mürettebat ve donanım güvenliğinin istenen düzeye ulaştırılabilmesi için denizcilik analizi oldukça önemlidir. Gemilerin tasarım ve ön tasarım aşamalarında, gemilerin dalgalar arasındaki hareketlerinin analizi için çeşitli hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemleri kullanılmaktadır. Güvenilir olmasının yanı sıra analiz sürecini kolaylaştırmakta olan üç boyutlu panel metodu, oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Bu çalışmada gemi hareketlerinin analizi için kullanılan difraksiyon ve radyasyon teorisi anlatılmış ve bu teoriyi temel alan, hesaplama aşamasında Green fonksiyonları kullanarak üç boyutlu panel metodu ile hesaplama yapan ANSYS AQWA programı yardımıyla Wigley tekne formları üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle Wigley formları için daha önceden yapılmış çalışmalardan alınan deney sonuçları ile program yardımıyla hesaplanan sonuçlar karşılaştırılmış, sonrasında tekne formları üzerine farklı konumlara kanatçıklar (finler) eklenip hesaplamalar yapılarak kanatçıkların ve konumlarının farklı Froude sayılarında baştan gelen dalgalarda teknenin dalıp çıkma ve baş kıç vurma hareketleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ship seakeeping analysis has a major importance for reaching the desired level in load, crew and equipment safety and in passenger comfort. Various computational fluid dynamics methods are used to analyse the motions of ships in waves at design and pre-design stages. The three dimensional panel method, which simplifies the analysis procedure besides its credibility, has a widespread usage. In this study, diffraction and radiation theory to analyse the ship motions is explained and the analysis was carried out on Wigley hull forms using ANSYS AQWA program which is based on this theory and carries out calculations via panel method using green functions. Primarily the analysis results and experimental results of the past studies are compared. Thereafter, hulls are appended with fins at various locations and analysed to investigate the effects of fins and their locations on heave and pitch motions in head waves.