Ayarlı kütle sönümleyicilerin (TMD) yapıların sismik davranışlarına etkileri
Effectiveness of tuned mass dampers to response of structures under the seismic effects
- Tez No: 332267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde, yapıları sismik ve harmonik yükler altında kontrol etmek için ayarlı kütle sönümleyicilerin (TMD) etkinliği araştırılmış olup, optimum TMD parametrelerini belirlemek amacıyla sönüm katsayısı ve yay sabitleri üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca seçilen 3 ve 15 katlı yapı modellerinin farklı katlarına ve farklı modlar dikkate alınarak yerleştirilen TMD'lerin, ElCentro depremi ve harmonik yükler altında bilgisayar ortamında sayısal analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effectiveness of tuned mass dampers (TMD) for control of structures under seismic ground motion and harmonic excitation was investigated. Results of parametric study also performed to design optimal TMD parameters in terms of the damping coefficients and spring constant to each TMD. In addition, chosen 3 and 15 story structure models were done computer analyze under the El Centro earthquake and harmonic effects, locating the TMD?s to different stories and considering different modes.