Bulut teknolojisinin uygulama sunucularının yönetimi ve performansı üzerindeki etkisi
The effect of cloud computing on the management and performance of application server
  1. Tez No: 332366
  2. Yazar: HASAN ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜRSUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilişim Teknolojileri giderek hayatımızın en önemli parçası haline gelmektedir. Sosyal hayatta olduğu kadar iş hayatında da bilişim teknolojilerini kullanmak kaçınılmaz olmaktadır. Sağlık, eğitim, bankacılık, telekomünikasyon vb. neredeyse tüm sektörlerde bilişim teknolojilerinin son ürünleri kullanılmaktadır. Bulut bilişim günümüzde birçok işletmenin kullandığı bilişim teknolojisi yaklaşım biçimidir. Bulut bilişimin bir parçası olan sanallaştırma teknolojisi işletmelere sunucu kaynaklarını verimli kullanma imkânı vermektedir. Bulut bilişim teknolojisinde sanal sunucu kullanımı işletmelere enerji tasarrufu gibi birçok alanda fayda sağlamaktadır. Birçok işletme önemli ve büyük ölçekli uygulamaları için sanal sunucuların yanında fiziksel sunucular da kullanmaktadır. Bulut bilişim teknolojisi altında çalışan sanal ve fiziksel sunucular enerji, yönetim, performans vb. alanlarda farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu tez çalışmasında, bulut teknolojisi altında çalışan fiziksel ve sanal uygulama sunucularının performansları araştırılmıştır. Araştırmada panel veri analizi istatistiksel yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada bulut teknolojisinde uygulama sunucularının verimli kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies are increasingly being the most important part of our lives. It is getting inevitable to use information technologies in business life as well as in social life. In almost all business areas like health, education, banking, telecommunication etc., last versions of information technologies? products are used. Cloud computing which is used in many companies today is an approach to information technologies. Virtualization technology which is a part of cloud computing provides companies to use their server resources efficiently. Using virtual servers in cloud computing provides companies lots of benefits like energy saving. Many companies use physical servers beside virtual servers for their important and large-scale applications. Physical and virtual servers running in cloud computing can show different reactions in energy, management, performance etc. In this thesis, performances of physical and virtual application servers which are running in cloud computing was researched. In the thesis, panel data analysis statistical method was used. In this thesis, it is aimed that efficiently using the application servers in cloud computing.