Turistik destinasyonlarda taşıma kapasitesi: Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı örneği
Carrying capacity in tourism destinations: A case in Gallipoli Peninsula Historical National Park
  1. Tez No: 333237
  2. Yazar: YASİN SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Taşıma kapasitesi, var olan kaynaklara negatif etki yapmadan, ziyaretçi memnuniyetini düşürmeden veya yöre toplumu ekonomisine ve kültürü üzerine istenmeyen etkiye neden olmadan, alandaki maksimum kullanım düzeyi şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışmada turistik destinasyonlarda taşıma kapasitesi belirlenmesinin ne kadar önemli olduğu vurgulanmak istenmiştir. Özellikle korunan alanlarda ziyaretçilerin yarattığı etkilere yönelik taşıma kapasitesi belirlenmesi, kaynak değerlerine zarar verilmemesi için önemli bir araçtır.Çalışmanın ana kaynak değerini oluşturan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın içerisinde I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale savaşlarının geçtiği alanlar bulunmaktadır. Dolayısıyla bölgede birçok ülkenin anıt ve mezarları bulunmaktadır. Bölge günümüzde Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve yerli turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Bu nedenle bölgede aşırı kullanımın olup olmadığını belirlemek için bölgenin taşıma kapasitesi belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada; Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın taşıma kapasitesi
Özet (Çeviri)
Carrying capacity, the existing resources without negative impact on the local community economy and the visitors' satisfaction without degrading or causing unwanted impact on the culture, be defined as the maximum level of use in the field. In this study, the determination of carrying capacity of tourist destinations has been emphasized how important it is. Especially in protected areas the determination of the carrying capacity of effect by visitor, is an important tool to not barming to resource values.The main source value of study comprise in the Gallipoli Peninsula Historical National Park of Çanakkale the wars during the first World War, and in the fields. Therefore, there are monuments and tombs of many countries in the region. The region today is an Australian, New Zealand and local are visited heavily by tourists. Therefore, to determine whether excessive use in the area carrying capacity being consumed.In the research; Gallipoli Peninsula Historical National Park's carrying capacity was determined with the model of