Osmanlıda Mecelle'den sonra şer'î cevâz algısı: Mansurizade Said örneği
The perception of sharia's authorization after the Mecelle in the Ottoman Empire: The case of Mansurizade Said
  1. Tez No: 333283
  2. Yazar: REMZİ AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Mansurizade, Osmanlı İmparatorluğunun son devrinde yaşamış hukuk ve siyaset adamıdır. Şer'î cevâz ve siyasi otorite ile ilgili görüşleriyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu görüşler, aynı zamanda Osmanlı imparatorluğundaki şer'î cevâz algısına da ışık tutmaktadır.Dönemin şer'î cevaz algısını anlamak için, Mansurizade'nin cevaz algısı bize yardımcı olmaktadır. Bu sebeple biz, çalışmamızda Mansurizade'nin cevaz algısını ortaya koymaya çalıştık. Öncelikle İslam hukukundaki cevaz algısını ortaya koyduk. Sonra Mansurizadenin eserlerini tarayarak konuyla alakalı makalelerini tespit ettik. Sonra bu makaleleri tahlil ederek mansurizadenin şer'î cevâz algısını belirledik.Çalışmamız bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte tarihi arka planı verdik. Birinci bölümde kavram tahlili yaparak, İslam hukukundaki cevâz algısından kesitler sunduk. İkinci bölümde Osmanlı imparatorluğunda mecelleden sonraki şer'î cevâz algısıyla ilgili örnekler verdik. Son olarak Mansurizade'nin şer'î cevâz algısını ortaya koyduk. Sonuç kısmında çalışmanın genel bir değerlendirmesini yaparak çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
Mansurizade was a legist and politician who lived in the last periods of the Ottoman Empire. He was known with his ideas about political authority and ?sharia?s authorization? and these ideas reflect the perception of Sharia?s authorization in the Ottoman Empire, too.Mansurizade?s perception of authorization helps us to understand the perception of sharia?s authorization in this period. With this reason, we have tried to put forth Mansurizade?s perception of authorization in this study. First, we put forth the perception of authorization in the laws of İslam, then, we identified Mansurizade?s articles by scanning his studies related to the topic. At the end, we identified Mansurizade?s perception of sharia?s authorization by analayzing his articles.Our study consists of four parts which are an introduction, two main parts and one conclusion. In the introduction part, we introduced some examples of perception of authorization from the laws of İslam by analyzing concepts. In the second part, we gave examples about perception of sharia?s authorization after teh mecelle in teh Ottoman Empire. Finally, we put forth Mansurizade?s perception of Sharia?s Authorization. In the conclusion part, we finished our study by making a general evaluation.