Osmanlı arşiv belgelerine ve vakfiyelerine göre Köprülü Ailesi Vakıfları
Koprulu Family Vaqfs in its vaqfiyyes anda Ottoman archives
  1. Tez No: 333366
  2. Yazar: YUSUF SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Osmanlı Arşiv Belgelerine ve Vakfiyelerine Göre Köprülü Ailesi Vakıfları? adlı bu doktora tezinde, Köprülü ailesi vakıflarının başlangıç tarihi olan 1064/1654 yılından günümüze kadarki konumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda aile üyelerinden Köprülü Mehmet Paşa'nın (v.1661), eşi Ayşe Hanım'ın (v.?), Köprülüzâde Fâzıl Ahmet Paşa'nın (v.1676), Köprülüzâde Fâzıl Mustafa Paşa'nın (v.1691), Köprülüzâde Numan Paşa'nın (v.1719), Köprülüzâde Abdullah Paşa'nın (v.1735), Köprülüzâde el-Hâc Hâfız Ahmet Paşa'nın (v.1769) ve Mehmet Âsım Bey'in (v.1816) kurdukları vakıflar değerlendirilmiş ve bunların günümüzdeki durumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna ilâveten, ailenin yurt içindeki eserlerinin tümü; yurt dışındaki eserlerinin de bir kısmı fotoğraflanmıştır.Ayrıca bu tez kapsamında ailenin Osmanlı Devleti siyasetindeki etkisi, kurmuş oldukları vakıflardan hareketle ele alınmaya çalışılmıştır. Bunlara ek olarak bir de Köprülü ailesinin vakıf belgelerinden hareketle bir soyağacı çıkarılmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis ?Köprülü Family Vaqfs in its Vaqfiyyes and Ottoman Archives?, we examined Köprülü Family Vaqfs from its beginning around 1064/1654 to up to current time. In this context we looked at foundation which is established by Köprülü Mehmet Pasha (d.1661), Köprülü?s wife Ayşe Hanım, Köprülüzâde Fâzıl Ahmet Pasha (d.1676), Köprülüzâde Fâzıl Mustafa Pasha (d.1691), Köprülüzâde Numan Pasha (d.1719), Köprülüzâde Abdullah Pasha (d.1735), Köprülüzâde el-Hâc Hâfız Ahmet Pasha (1769), and Mehmet Âsım Bey (d.1816) and determined their current situations. All of foundation buildings in Turkey and some of them in abroad have been photographed.Additionally we have evaluated role of Köprülü familiy?s impact on Ottoman politics through these vaqfs. Also we have generated a family tree of Köprülüs.