Türkiye-Macaristan ilişkileri (1939-1989)
Turkey-Hungary relationships (1939-1989)
  1. Tez No: 333733
  2. Yazar: FATMA ÇALİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türk ve Macar halklarının ilişkileri çok uzun ve geleneksel bir dostluğa dayanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman?ın 1526 yılındaki Mohaç Zaferi ile Macaristan Osmanlı hâkimiyeti altına girmiş, yaklaşık iki yüz yıl süren bu süreç, iki ülke arasındaki ilişkilerin en yoğun olduğu dönem olmuştur. Macaristan?da 19. yüzyılda başlayan Macar dili ve tarihi konusundaki yoğun çalışmalar, Turancılık akımı ve Türkoloji biliminin doğmasına neden olmuştur. Bu iki disiplinin çalışmaları iki ülke arasında kültürel köprülerin güçlenmesine aracılık etmiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti?ni ilk tanıyan devletlerden biri olan Macaristan ile Atatürk döneminde de siyasi, ekonomi ve kültürel alanda ilişkiler tesis edilmiş ve asırlara dayanan Türk Macar İlişkileri, kardeş/dost seviyesinde devam etmiştir. Türkiye ile Macaristan ilişkilerinin 1939-1989 yılları arasındaki dönemi inceleyen bu çalışmada, kadim dost olan iki halkın iki kutuplu sistemde, ikisinin de farklı kutuplarda yer almış olmasına rağmen kopmayan bağları ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle Macaristan?ın genel durumu hakkında bilgi verilmiş, daha sonra da ele alınan dönemde iki ülkenin ilişkileri siyasi, ekonomik ve kültürel olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish and Hungarian people relationship is based on a long and traditional friendship. With Kanuni Sultan Süleyman?s Mohaç Victory in 1526, Hungary came under the domination of Ottoman Empire. The process that goes on for nearly two centuries, became the term, in which the connection between these twp country was the most extensive. Compact researches about Hungarian language and history beganin 19th century led to birth of Turan Tactic and Science of Turcology. Studies of these two disciplines intervened to strength cultural bridges. With Hungary, which was among the countries that recognized newly founded Turkish Republic early, relationships in political, economical and cultural fields were established in Atatürk Era, too and the relationship of Turks and Hungarians that goes on for centuries continued with the level of brotherhood/friendship.In this study, which is analyzing the term of Turkey and Hungary relationships between 1939-1989, unseparated links of two communities, these communities are old friends in the system with two poles, although they were in different poles, were deal with. In this study, first of all, the general knowledge about Hungary is given, and then the relationship between these two countries were dealt with in political, economical and cultural fields.