Diyarbakır ilinde doğal olarak yayılış gösteren Vicia L. ( Fabaceoe ) türleri üzerinde morfolojik ve sistematik bir araştırma
- Tez No: 33447
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SELÇUK ERTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
II ÖZET Bu çalışmada Vicia'nın Diyarbakır' da dağılış gösteren 17 türünün (19 takson) morfolojik karakterleri ve yayılışı incelenmiştir. incelenen taksonlar aşağıda verilmiştir : Y. cjracca subsp. cracca, Y. palaestina.V_._ erviJLia. V. assvriaca. V. galeata. V. esdraelonensis. V.._ hyrcanica. L. njiejâHâ. var. noeana. V... peregrina. V... ml.oha.uxli. var. s t en öp hy l la. ¥_,_ lutea var. hirta. V. mo-lljs, ¥. sericocar-pa var. şeriçocarpa. V. anatolica, V. hybrida. y_^. sativa subsp. ş.a t i ya. ? V. sativa subsp. rLjgra var. nigjja., ¥L. sativa subsp. amphioarpa. Vt narbönensiğ var. narbo^^^sis. Bu taksonlardan V... crjac_oa subsp. er açça f V. galeata. V. Lutea, var. hjr_ta Güneydoğu Anadolu Bölgesi için yeni kayıttır. Ayrıca, i^palaestina. Y.»ervilia. V^ esdraelonenşiş. V. hyrcanipa. V. noeş.na var. noeana. V,. pe.re.gr in a. V. __ _michauxii var. stenophylla ? V. mp^Ujs. V. serioocarpa var. serioocaypa. y. anatglica. y_^ hybr_ida. V. sativa subsp. sativa. y. g.a.t.iva._. subsp. amphiçarpa taksonları ise il için yeni kayıttır. Fakat Diyarbakır' da yayılış gösterdiği bilinen L. noeana var. roegalodonta... 3L_ g jiJb iya. subsp. nigra var. se^etalis ve y. sa±iva subsp. incisa var. cordata bulunamamıştır. Yayılış yönünden B7 karesi için l, B8 karesi için 9, C8 karesi için 4 ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için 3 takson yeni kayıt olarak tespit edilmiştir.III Tüm türlere ait 47 adet morfolojik özellik incelenmiş ve seksiyonal özellikleri tartışılmıştır. Morfolojik özellikler genellikle diğer araştırıcıların sonuçlarıyla (Davis 1970, Townsend 1974, Kupicha 1976) uygunluk göstermektedir. incelenen morfolojik karakterlerden bitki yaşı, tüylülük, yaprak ekseninin özelliği, stipül nektaryumu, pedünkül boyu, çiçek sayısı, boyu ve rengi, kaliks, bayrak ve meyve özelliklerinin taksonomik önemi olan karakterler olduğu saptanmıştır.47
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research morphological characters and distribution of 17 species (19 taxa) of Vicia in Diyarbakır were studied. Examined taxa of Vicia are given below: Y^ cracoa subsp. cracca, V. palaestina,V.__ervilia. 3L_ assyriaca, y_^ galeata,_JL__esdraelonensis, Y^ hyroanica, Y^ noeana var. rice an a, 5L. peregrlna, Y_*_ michauxii var. stenophylla., Y*. lufce.a. var. hlfffca, Y^_ moll is., V. sericocarpa var. sericooarpa, Y^_ anatolioa, Y^_ hybrida, Y.*. sativa subsp. s.ativa., Y^ satlv,a subsp. nigra var. aigxa, 3L. sativa subsp. amphicarpa, Y^ narbonensis var. narbonensis. From those taxa 5L. cracca subsp. cracca, V. galeata. y_^ ln£e_a. var. hirta are new record South East Anatolia while V. palaestina, Y^. exyilia, Y^. -esdraelonensis. ¥__ hvrcanica. ÎL. noeana var. noeana, JL. peregrina, V. michauxii var. Stenophylla., Y-^. mullis., Y^. sericocarpa var. sericocarpa. Y*. anatolioa, Y^. hybrid a, 3L. sativa subsp. sativa. Y_^ aafciya subsp. amphicarpa are new taxa for Diyarbakır. But Y*. niQ_eao.a var. roegalodonta. V_. sativa subsp. nigra var. segfetalis and SL. sativa subsp. incisa var. cordata that known as distuributing in our area haven't been found in this studies. 1 taxson for B7, 9 taxa for B8 and 4 taxa for C8 square have found as new record. 3 taxa are described as new record for South East Anatolia.47 morphological characters of all taxa are examined and their sectional characters are discussed. Morphological characters were usually found same when morphology compaire to other studies (Davis 1970, Townsend 1974, Kupicha 1976). From examined morphological characters, plant age, hairy, characters of leaf axil, stipular nectarium, leight of peduncule, number and leight of flowers, characters of calyx, shape of vexillium and characters of legumen are found out that have taxonomical important.