Edirne ilindeki sulama suyu kaynaklarının kalitesi ve ağır metal içeriklerinin tespiti
The quality of irrigation water resources and the detection of heavy metal levels in Edirne region
- Tez No: 334509
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, Edirne İli sınırları içerisinde bulunan Merkez dahil her ilçeden olmak üzere tarımsal amaçla kullanılan sulama suyu kaynaklarının, kalitelerinin ve bazı ağır metal içeriklerinin belirlenmesidir. Su örnekleri Ekim ve Mayıs aylarında olmak üzere iki dönemde 25 er kaynaktan toplam 50 adet alınmıştır. Araştırılan örneklerin genelde pH yönünden ?kullanılabilir? sulama suyu sınıfına girdiği görülmüştür. Alınan örnekler ABD Tuzluluk Laboratuvarı Sistemi?ne göre sınıflandırıldığında; 3, 8, 13, 20 ve 21 nolu örneklerin C2 - S1, 7 nolu örneğin C2 S2, 5 ve 18 nolu örneğin C2 S3, 1, 4, 9 ve 19 nolu örneklerin C3 S2 ve 2, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 22, 23, 24 ve 25 nolu örneklerin ise C3 - S1 sınıfına girdiği tespit edilmiştir. Sonuçlara göre; örneklerin genellikle orta ve yüksek tuz konsantrasyonuna sahip sular olduğu görülmektedir. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda sulama sularında izin verilebilen maksimum ağır metal ve toksik elementlerin değerlendirilmesine göre; Fe ve B değerlerinin sulama suyu sınır değerlerini aşmadığı, diğer parametrelerin ise (Cu, Zn, Mo, Ni, Pb, Cr, Co, Cd) genelde aştığı görülmektedir. Su örneklerinin analiz sonuçlarının dönemler arasında ve örnekleme noktaları arasında farklılık gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the quality of agricultural irrigation water and the detection of heavy metal levels of Edirne region, including the center and all districts of Edirne. 50 water samples were taken in two terms in October and May from 25 sources. Based on the results obtained from the study; investigated samples were generally including usable irrigation water class in terms of pH. When the collected water samples classified in American Sality Laboratary System; determinated that sample number 3, 8, 13, 20 and 21 classified in C2-S1, sample number 7 classified in C2-S2, sample number 5 and 18 classified in C2-S3, sample number 1, 4, 9 and 19 classified in C3-S2 and samples number 2, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 22, 23, 24, 25 in C3-S1. According to the results; appears that the samples usually contains medium and high salinity concentration. After comparison of the maximum allowable irrigation water according to the evaluation of heavy metals and toxic elements; irrigation water limit values does not exceed for Fe and B, but the other parameters (Cu, Zn, Mo, Ni, Pb, Cr, Co, Cd) were generally exceeds. It is observed that the results of water analysis among terms and sampling points are different.