Mimarlıkta doğaya yönelim ve biomimari
Architectural approach to nature and bioarchitecture
  1. Tez No: 334544
  2. Yazar: DEMET GÜLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Varoluşumuzdan itibaren yoğun bir yapılaşma eylemi içerisinde olmuşuzdur; ancak bu süreç Sanayi Devrimi itibariyle ivme kazanmış ve günümüzde gözlemlediğimiz çevre sorunlarıyla baş başa kalmamıza sebep olmuştur. Yapı sektörü doğaya direk ve dolaylı yoldan en fazla zararı veren sektör konumundadır. Tez çalışması mimari tasarımcıların doğadaki tahribat etkisini en aza indirmek için izleyebileceği yöntemlerin açıklandığı bir çalışmadır. Tez beş bölümden oluşur; ilk bölüm çalışmanın konusunun, amacının açıklandığı tezin içeriğinin araştırmacıya sunulduğu bölümdür. İkinci bölüm insan-doğa-mimarlık-bilim ilişkisi, yapı sanayinin yarattığı çevresel sorunlar, ekoloji, sürdürülebirlik gibi temel kavramlara değinilip mimari tasarımda doğa yönelmenin öneminin aktarılmaya çalışıldığı kısımdır. Üçüncü bölüm doğa temelli mimarlık yaklaşımlarının (ekolojik mimari, sürdürülebilir mimari, organik mimari, biomimikri) incelendiği kısımdır. Dördüncü bölüm ise tezin ana konusu olan Biomimari konusunun ele alındığı kısımdır; Biomimarinin özellikleri açıklanmış, incelenip analiz edilen örnekler doğrultusunda konu anlatımı yapılmıştır. Ardından bu yaklaşımla tasarım yapmak isteyenleri için bir Biomimari tasarım rehberi oluşturulmuştur. Beşinci bölüm tezin sonuç kısmıdır. Günümüzde gelişen doğa bilinciyle birlikte mimaride doğaya uyum süreci ve doğaya saygılı tasarım yaklaşımlarının incelenip karşılaştırmalı analizlerinin yapılması araştırmanın amacıdır. Çalışmada doğaya yönelerek tasarım yapma yaklaşımlarından biri olan Biomimari konusu ön plana çıkarılmış diğer tasarım yöntemlerine olan üstünlükleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity has been in an intense act of construction from beginning of its existence, but as the Industrial Revolution gained momentum to this process and that we observe today that it has led to environmental problems alone. Construction industry is the most damageful sector fot the nature because of its direct and indirect affects. Thesis study is about the methods which can minimize affects of construction to the nature that architectural designers can follow. Thesis study consist of five sections, the first section is about subject of the study and its purpose which presented to the researcher. The second section is about human-nature-architecture-science relations, environmental problems caused by the structure of the industry, ecology, sustainability, architectural design mentioned and for addressing the importance of basic concepts such as the part of the reader to try to be transferred. In the third section nature-based architecture approaches are examined (ecological architecture, sustainable architecture, organic architecture, biomimicry). The forth section is the main topic of the thesis; it contains bioarchitecture issue with its examples and design guide. The fifth section is about the result of the thesis. Along with the awareness of architecture natural design approaches are examined and the process of adapting and comparative analysis of the research. The study contains natural architectural methods and its aim due to explain Bioarchiteture?s superiority to other methods.