Şeker hastaları için cep telefonlarında kullanılabilecek bir uzman sistem tasarımı
An expert system design for diabetics that can be used on mobile phones
  1. Tez No: 334614
  2. Yazar: MEHMET MEHDİ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diyabet, sürekli takip ve kontrol gerektiren bir hastalıktır. Hastalar ve aileleri alışageldikleri hayatlarını yeniden şekillendirmelidir. Hastaların takip, kontrol ve rutin muayenelerinde doktor veya hemşirelere yardımcı olmak amacıyla bir uzman sistem geliştirilmiştir.Bu tez çalışmasında öncelikle şeker hastalığı, tedavi, kontrol ve takip süreci ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Daha sonra gerekli literatür taraması yapılarak formlar ve uzman sistem motoru tasarlanmıştır. Verileri kalıcı kaydetmek için veritabanı değil, daha fazla platformda çalışabilmesi için Record Management Store (RMS: Kayıt Yönetim Deposu) kullanılmıştır.Yazılım, Oracle Firması'na ait NetBeans 6.9 ortamında geliştirmiştir. Ayrıca mobil uygulama kütüphaneleri için Oracle Java Platform Micro Edition SDK 3.0.5 kullanılmıştır. Emülatör olarak CLDC/MIDP, DefaultCldcPhone1 seçilmiştir.Geliştirilen yazılım gönüllülük esasına dayalı olarak şeker hastaları tarafından denenmiştir. Sonuç olarak hastaların; diyet listesine, ölçüm ve yemek saatlerine daha kolay uydukları, kan şekeri ortalamalarının normal seviyeye daha yakın seyrettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a disease that requires continuous monitoring and control. Patients and their families must rebuild their life according to the diabetes. In this study patient follow-up, control and routine medical examination have been actualized by an expert mobile system.In this thesis, the data about diabetes and its control, treatment and follow up, were collected. Then literature was scanned, the forms and expert system engine were designed. To save the data in the database permanently Record Management Store (RMS) is used instead of database for more platforms? support.The software has developed on Oracle NetBeans 6.9 software development platform. Also for mobile application library, Oracle Java Platform Micro Edition SDK 3.0.5 was used. CLDC/MIDP, DefaultCldcPhone1 was chosen as emulator.The developed softare has been used by diabetics on a voluntary basis. As a result, it has been observed that the diabetics can comply more easily to the diet lists, times of measurement and food, and their average for glucose is rather proximate to normal value.