Farklı CO2 oranlarının mısır (Zea mays L.)'da bazı önemli yabancı otların gelişimi, rekabeti ve herbisit duyarlılığına etkisi
Influence of different CO2 levels on the growth, competition and herbicide sensitivity of some important weeds in maize (Zea mays L.)
  1. Tez No: 334666
  2. Yazar: GİZEM BURCU GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.NEDİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada farklı CO2 oranlarının mısır (Zea mays L.)'da sorun oluşturanSorghum halepense, Echinochloa cruss-galli, Amaranthus blitoides ve Solanumnigrum `un gelişimi, rekabeti ve herbisit duyarlılığının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, karbondioksitin yabancı otların çıkışına olan etkisi iki farklı ortamdakiçıkış oranının birbiriyle karşılaştırılması suretiyle bulunmuştur. CO2 'nin rekabetli(mısır + yabancı ot) ve rekabetsiz ortamda yetişen bitkilerin gelişimine olanetkileri de yapılan çalışmalarla belirlenmiştir. Yabancı otların farklı CO2koşullarında herbisite duyarlılıklarının belirlenebilmesi amacıyla da denemelerkurulmuştur. Araştırmalar sonucunda yüksek CO2 oranı, bazı yabancı otlarınçıkışını olumlu yönde etkilemiştir. Rekabet koşulları değerlendirildiğinde ise;rekabetsiz ortamda yetişen mısır bitkilerinin normal CO2 koşullarında, rekabetdurumunda ise yüksek CO2 koşullarında biyomasının normale oranla daha yüksekolduğu görülmüştür. Böylece normal CO2 koşullarında çoğu durumda yabancıotlar mısır gelişimini azaltırken, yüksek CO2 koşullarında ise mısır gelişimindeyabancı ot rekabetinden kaynaklanan bir azalma görülmemiştir. Yabancı otların dagelişim parametrelerinin yüksek CO2 ve rekabet koşullarında daha yüksekdeğerlere ulaştığı tespit edilmiştir. Genellikle yüksek CO2 koşullarının herbisitetkinliğinde azalmaya neden olabileceği de belirlenmiştir. Elde edilen bu bulgulargelecekte söz konusu olan atmosferik CO2 oranındaki artışların mısır ile yabancıotlar arasındaki rekabeti ve mısırda yabancı ot mücadelesini önemli orandaetkileyeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different CO2 levels on the growth, competition and herbicide sensitivities of Sorghum halepense, Echinochloa cruss-galli, Amaranthus blitoides and Solanum nigrum in maize (Zea mays L.). The effect of two different CO2 level on the emergence of weed was investigated as the first step of the studies. This step was followed by studies concerning the growth of weeds and maize under ambient and elevated CO2 conditions each with and without concurrence with maize/weeds. The last step of the study was to compare the herbicide sensitivities of the weeds under tested CO2 conditions. Results showed that elevated CO2 resulted with higher emergence rates in the case of some weeds. Maize growth was influenced by CO2 levels depending on the competitive conditions, so that under elevated CO2 conditions maize plants produced less biomass without competition while the biomass of maize was higher in the case of competition with weeds. Weed competition reduced in some experiments weed biomass significantly under ambient CO2 conditions, while no biomass reduction occurred under elevated CO2 conditions in most cases. Also weed response to elevated CO2 was variable depending on competitive conditions. Weed growth was generally improved by high CO2 under competitive conditions with weeds. Results of herbicide sensitivity experiments showed that elevated CO2 caused in general lower herbicide effects. The results of these studies showed that the increase in the future atmospheric CO2 level would influence the competition between maize and weeds, as well as the success of weed control measurements.