Kameralar ile hareketli nesneleri algılayan çevre güvenlik sistemi
Cameras with that detect moving objects perimeter security system
- Tez No: 334686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde Bilgisayarla görmenin en önemli unsurlarından birisi olan gerçek zamanlı hareketin algılanması konusu incelenmektedir. Uygulama ana ve ara yönleri görecek şekilde dizayn edilen sekiz adet görüntü panelinden oluşmaktadır. Bu sayede sistemin kurulu olduğu bina veya tesis çevresinden, birbirine bindirmeli olarak 360° anlık görüntü alınabilecektir. Bina veya tesis çevresinde meydana gelebilecek bir hareketlilikte; Sistem bu hareketliliği eş zamanlı olarak algılayıp, kullanıcı personeli sesli ve görsel olarak ikaz etmektedir. Uygulama aynı zamanda hareketliliği meydana getiren nesneyi işaretleyerek hareketliliğin yerini tespit etmemizi sağlamakta ve aynı zamanda da hareketliliğin olduğu anı kayıt altına almaktadır. Görüntü işleme teknikleri kullanılarak geliştirilen bu sistem değişik özelliklerdeki kameralardan alınan gerçek zamanlı görüntünün bilgisayar ortamında işlenerek hareketliliğin tespit edilmesini ve insanların bu tehditleri tespit etmesinde yaşanan eksikliklerin giderilmesini amaçlamaktadır. Bu uygulama Güvenlik güçleri tarafından yürütülen ülke güvenliği ve terör olayları ile mücadele ve aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlar ile büyük şirketlerin çevre güvenliğini sağlamak için geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, real-time motion detection is examined which is one of the most important elements of computer vision. The application consists of eight each display panels designed so as to view main and side directions. Thus, it is possible to take overlapping pictures 3600 instantly from the building or facility around where the system is set up. In case of any motion that may occur around the building or facility, the system simultaneously detects this motion and warns the user personnel through sound or visual alarm. The application, in the same time, signs the object that caused the motion and enables us to determine the place of motion and also records the moment of motion. The system is developed by applying image processing techniques to the real-time images of cameras with different properties. The aim of the system is to detect threats and identify the elimination of deficiencies from the mobility of these images. This application is developed for the security forces which are conducted by homeland security and suppression of terrorism as well as providing the safety of public institutions, public organizations and also the security of large environmental corporations.