Diffraktaik asitin insan lenfosit kültürlerinde sitogenetik ve oksidatif etkilerinin araştırılması etkilerinin araştırılması
The investigation of cytogenetic and oxidative effects of diffractaic acid on human lymphocyte culture
  1. Tez No: 335069
  2. Yazar: LEYLA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜRKEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çeşitli liken türlerinde doğal olarak bulunan bir depsit türevi olan diffraktaik asit (DA) analjezik, antitümör ve antiproliferatif özelliklere sahiptir. Bu çalışmada diffraktaik asit?in insan periferal lenfosit kültürlerinde biokimyasal ve genetik etkileri araştırıldı. Farklı konsantrasyonlarda (0, 1, 5, 10, 25, 500, 100 and 200 mg/L) diffraktaik asit kültür tüplerine ilave edildi. Diffraktaik asit?in genetik etkilerini belirlemek için mikroçekirdek (MÇ) ve kromozomal aberasyon (KA) testleri kullanıldı. Ayrıca, plazma örneklerinde oksidatif değişikleri tayin etmek için toplam antioksidan kapasite (TAK) ve toplam oksidan durum (TOD) ölçüldü. Sonuçlarımız diffraktaik asitin test edilen konsantrasyonlarda herhangi bir mutajenik etki göstermediğini açıkça ortaya koydu. Ayrıca, diffraktaik asit TOD seviyesini değiştirmeksizin TAK seviyesini arttırdı. Sonuç olarak diffraktaik asit önemli bir non-mutajenik ve antioksidan özellik sergilemiştir. Bu sonuçlara dayanarak diffraktaik asit iyi ve güvenli doğal antioksidan olabilir ve ayrıca, insanların tadevisinde, hayvan ve bitki hastalıklarında öneme sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Diffractaic acid, is a naturally occurring depside derivative found in several lichen species, possesses analgesic, antitumor and antiproliferative properties. In the present study, the biochemical and genetical effects of diffractaic acid were investigated in human peripheral lymphocyte culture. Diffractaic acid was added into culture tubes at various concentrations (0, 1, 5, 10, 25, 500, 100 and 200 mg/L). The cytokinesis block micronucleus (MN) and chromosomal aberration (CA) tests were used to determine cyctogenetic effect by diffractaic acid. Besides, total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant status (TOS) were measured in plasma samples to assess oxidative alterations. Our results clearly revealed that, diffractaic acid did not show any mutagenic effects at tested concentrations. Furthermore, diffractaic acid increased TAC levels without changing TOS levels. Consequently, diffractaic acid exhibited a significant antigenotoxic and antioxidant potential.On the basis of these results, diffractaic acid appear to be good and safe natural antioxidant and also, could be of significance in human therapy, animal and plant diseases.