Otomatik kontrol sistemlerindeki gecikmeli diferansiyel denklemler ve çözümleri
Delay differential equation and solutions in the automatic control systems
- Tez No: 335314
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez J. Rimas? ın (2005-2006) yılları arasındaki matris kuvvetleriyle ilgili makalelerindeki teorem ve ispatlarından derlenmiş bir çalışmadır. Bu çalışmada öncelikle bazı tridiagonal ve simetrik matrislerin öz değerleri ve öz vektörleri hesaplanmıştır. Daha sonra bu matrislerin dönüşüm matrisleri bulunup, matrislerin ve için kuvvetlerinin Chebyshev polinomlarıyla genel bir ifadesi verilmiştir. Son bölümde ise nümerik örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is compiled from the theorems and the proofs in the papers on matrix powers between the years 2004-2006 which belongs to J. Rimas. It has been first computed the eigenvalues and eigenvectors of some tridiagonal and symmetric matrices. Then, the transforming matrices of these matrices have been found and the powers of these matrices for and have been established in terms of Chebyshev polynomials. As a final section, numerical examples have been given.