Algılama ve özellik çıkartma tabanlı manyetik araç sensörü tasarımı
Detection and feature extraction based magnetic vehicle sensor design
  1. Tez No: 335320
  2. Yazar: FUAT YALÇINLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAL ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz dünyasında, hayatı kolaylaştıracak, güvenliği arttıracak ve tasarruf sağlayacak akıllı sistemler önem kazanmıştır. Bu tip akıllı sistemlerin çalışma yapıları incelendiğinde, ölçme ve değerlendirme yapıları karşımıza çıkmaktadır. Ölçme ve değerlendirme işlemleri çeşitli sensörlerle gerçekleştirilmektedir. Şehirleşme sonucu günden güne artan ulaşım problemi, özellikle büyük yerleşim yerlerinde insanların güvenlik ve zaman verimliliği açısından yadsınamaz bir önem kazanmaktadır. Bu problemler temelde uygun trafik akış yönetiminin tam verimli gerçekleştirilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple trafikte aşırı yoğunlukların oluşması gerçekleşmektedir. Geliştirilen sensör, akıllı kavşak uygulamalarında, radar uygulamalarında, değişken mesaj sistemlerinde, hemzemin geçit sistemlerinde, raylı sistemlerde, otopark gibi giriş-çıkış işlemlerinde ve hareketli tartım sistemlerinde kullanılabilecektir. Manyetik alan şiddeti, normal durağan durumlarda önemli bir değişkenlik göstermemektedir. Dünyamız üzerinde, 1 Gauss ?un altında manyetik alan mevcuttur. Bu doğrultuda, hareketli iletken cisimler manyetik alanın değerini değiştirir altyapısıyla doğan manyetik entegreler temelli Akıllı Manyetik Araç Sensörü tasarlanmış ve zemine yerleştirilmiştir. Yerleştirilen Akıllı Manyetik Araç Sensörü ile aracın geçişi sırasında yapısındaki ferro-manyetik malzemelerden dolayı araç algılamaları ve araca ait bazı özellik çıkartma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu kapsamda, her türlü yeniliğe ve adaptasyona hazırlıklı devrelerin geliştirilmesi esas alınmıştır. Geliştirilen devrede RS-232 gibi kablolu haberleşme birimleri tasarlandığı gibi, ZigBee gibi kablosuz haberleşme alternatifleri de eklenmiştir. Ayrıca, sistem güneş enerjisi ile beslenebilecek yapıda tasarlanmıştır. Tüm devre gelecekteki taleplere ve ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanmış ve bu ihtiyaçlar tahmin edilerek devrenin çizimine dahil edilmiştir. Trafik mühendisliği alanında çok önemli bir yer tutacak olan Algılama ve Özellik Çıkartma Tabanlı Manyetik Araç Sensörü ile ilgili tasarım ve gerçekleme süreçleri gerçekleştirilmiştir. Trafik Mühendisliği ?nin en önemli sensör yapıları arasında yer alacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Intelligent systems, which making life easier, increasing security and saving, come into prominence in today's world. When we examine working structure of this type intelligent systems, measurement and evaluation structures emerge. Measurement and evaluation procedures are carried out with various sensors. As a result of urbanization, transportation problems are increasing day by day, especially they are an undeniable importance for safety and time efficiency of people in large settlements. Mainly, these problems occur because of not having traffic flow management as fully productive. Therefore, excessive intensity occur in traffic. The developed sensor can be used in smart intersection applications, radar applications, variable message systems, the level crossing systems, rail systems, the input-output operations as parking and weighing in motion systems. Magnetic field violence doesn't change markedly at stable state. Earth has magnetic field under 1 gauss violence. At this direction, moving conductive objects change the magnetic field value, magnetic IC?s are produced with this infrastructure. Magnetic IC?s are fundamental of Smart Magnetic Vehicle Sensor, which is mounted on road. Smart Magnetic Vehicle Sensor can be done detecting vehicle and determining some specifications of vehicle thanks to ferromagnetic materials of vehicle. Therefore, developed circuits are ready for all kinds of innovations and adaptation. There is a cable communication as RS232 in circuit. Besides, there is a wireless communication as ZigBee. Additionally, system can work with solar energy. All circuits are designed in accordance with the demands and needs of the future and are included in drawing of circuit with estimating these needs. Implementation and design studies were carried out regarding with Detectıon and Feature Extraction Based Magnetic Vehicle Sensor, which will hold a very important place in the field of traffic engineering. It is expected to take place between structures of the most important sensor in field of Traffic Engineering.