Endüstriyel tesislerde topraklama uygulamaları
Installation of grounding system in industrial area
  1. Tez No: 335447
  2. Yazar: CANER DİRLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN YÖRÜKEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Endüstriyel sektördeki hızlı gelişmeler tesislerin çoğaltılmasına veya mevcut tesislerin büyümesine yol açmıştır. Yeni yapılan bir tesiste inşaat aşamasın da iken elektrik adına yapılan ileriye dönük en önemli uygulamalardan birisi topraklamadır. Yüksek gerilim elektrik tesislerinde işletme personelini ve canlıları tehlikeli dokunma ve adım gerilimlerine karşı korumak amacıyla bu tesislerin topraklanmasında göz önüne alınacak temel ilkeler Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği ve IEEE 80-2000 standardında belirtilmektedir. Tez içerisin de topraklamanın amacını, görevini, kavramlarını, çeşitlerini, elemanlarını ve topraklama projesinin hazırlanmasının size aktarılması hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra mevcut bulunduğum şantiyede yaklaşık olarak 80.000 m2 bir alanın topraklaması yapılmaktadır. Proje üzerindeki çizimlerin şantiye ortamın da pratiğe dökülmesi oldukça zordur ve karşınıza çakıl üstüne yapılmış bir temel topraklaması bile çıkabilir. Bu tarz zorluklar da ne yapmanız gerektiği de tez içerisin de sizlere aktarılmıştır. Yapılan bağlantılar veya kaynak işlemleri ileriki zamanlar da korozyona ya da kopmalara yol açabilir bu yüzden uygulanacak metotlar çok önemlidir. Sonuç olarak bir yüksek gerilim tesisinin topraklama direnci, adım ve dokunma gerilimlerinin hesaplanması geliştirilen ETAP 7.0.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen simülasyonla, endüstriyel bir tesise ait elektrik odasının topraklama ağı tasarımında; adım ve dokunma gerilimlerinin müsaade edilebilir sınırlar içerisinde kalması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in the industrial sector has led to increase the number of facilities or growth of existing facilities. In a new facility, the most important thing at construction phase is grounding. The Grounding of Electrical Installation Regulations (ETTY) and IEEE 80-2000 aim to protect operating people and alives from dangerous toch and step voltage in the high voltage industrial plant. The thesis aimed to describe you what is the purpose of grounding, missions of grounding, types elements and concepts of grounding. As well as we are making electrical grounding for a site area of approximately 80.000 m2. It is quite difficult come off in practice the drawings on this project. The thesis also contains what you might do in this type of difficulties. The bad connections and welding works can lead to corrosion so the installation method is very important. As a result, in the industrial plant?s grounding measurements are related with step and touch voltage which are relaized with smart software program of ETAP 7.0.0. This simulation software program purpose to calculate tolerable step and touch voltage for the electrical room which exist in the industrial plant.