Spare parts inventory management with demand priorities
Talep öncelikli yedek parça stok yönetimi
- Tez No: 335465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK AYGÜNEŞ, YRD. DOÇ. DR. ENGİN TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez kapsamında, tek kademeli stok yönetimi problemi bir mühendislik firmasının bağlı firması durumundaki bir üretici firma için analiz edilmiştir. Firma müşterileri için makineler üretmekte ve ayrıca müşterilerine ilave donanım ve yedek parça tedarik etmektedir. Talepleri karşılamadaki öncelikler temel alınarak, üretici firmanın müşterileri yüksek öncelikli ve düşük öncelikli müşteriler olarak sınıflandırılmıştır. En önemli müşteri olan Mühendislik şirketi yüksek öncelikli müşteri olarak, diğer tüm müşteriler ise hepsi aynı önceliğe sahip olmak üzere düşük öncelikli müşteriler kabul edilmiştir. Bu çalışmada, bu iki tür müşteri göz önünde bulundurularak sonradan karşılama ve kayıp satışların yer aldığı bir (R, Q) stok modelinde kritik seviye politikası üzerine odaklanılmıştır. Kritik seviyenin altında, yüksek öncelikli müşteri için stok tutmak amacıyla düşük öncelikli müşterilerin talepleri karşılanmamakta ve bu nedenle düşük öncelikli müşterilerin karşılanmayan talebi kaybedilmektedir. Yüksek öncelikli müşterinin talepleri stok düzeyi sıfıra ulaşıncaya kadar karşılanmakta ve stok kalmaması durumunda bu müşterinin talebi sonradan karşılanmaktadır. Yeniden sipariş noktası (R) ve kritik noktanın (c) olası seviyeleri göz önüne alındığında c=R, c>R, and c
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyze a single-echelon inventory management problem of a manufacturing company which is a subsidiary company of an engineering company. The company manufactures machines and also supplies supplementary equipment and spare parts to its customers. Based on the priorities in meeting the demands, the customers of the manufacturing company are classified as high priority and low priority customers. The engineering company which is the most important customer is treated as the high priority customer whereas all other customers having the same priority are assumed to be the low priority customers. In this study, considering these two types of customers, we focus on an (R, Q) inventory model with a critical level policy where backorders and lost sales are allowed. Below the critical level the demands of low priority customers are not met to retain stock for high priority customer and therefore the unmet demands of low priority customers are lost. The demands of high priority customer are satisfied until inventory level reaches zero and under stock out any unsatisfied demand of high priority customer is backordered. Considering the possible levels of reorder point (R) and critical point (c), three different cases are defined as c=R, c>R, and c