Routing and scheduling decisions in the hierarchical hub location problem
Hiyerarşik ana dağıtım üssü yer seçimi probleminde rotalama ve çizelgeleme kararları
- Tez No: 335647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çoklu dağıtım sistemlerinde, Ana Dağıtım Üsleri (ADÜ), akışı toplayan ve dağıtan yerlerdir. Yer seçimi problemi ise, ADÜ'lerin yerlerine ve ADÜ olmayan diğer noktaların ADÜ'lere nasıl atandığına karar verir. Bu çalışmada, hiyerarşik ve birden çok aracın kullanıldığı bir ağ yapısı incelenmektedir. Bu ağa bağlı olarak, hizmet zaman kısıtı olan bir ADÜ yer seçimi kapsama problemi tanımlanmaktadır. Hiyerarşik ağ, 3 katmandan oluşmaktadır. Bu çalışmada, 2 farklı ağ yapısı göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlar sırasıyla; Halka(lar)-Yıldız-Yıldız (H-Y-Y) ve Halka(lar)-Halka(lar)-Yıldız (H-H-Y). Birden çok aracın kullandığı ağ, her bir katman için farklı araç bulundurmaktadır. Bunlar; uçaklar, büyük kamyonlar ve kamyonetlerdir. Önerilen her iki ağ yapısındaki problemler için matematiksel modeller sunulmuştur ve bu modeller, bazı geçerli eşitsizlikler ile güçlendirilmişlerdir. Sayısal analizler, Türkiye ve Amerika verileri kullanılarak yapılmıştır. Son olarak, büyük boyutlu problemleri çözebilmek için, sezgisel bir çözüm yolu önerilmiştir ve bu sezgisel çözüm yolunun performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hubs are facilities that consolidate and disseminate flow in many-to-many distribution systems. The hub location problem considers decisions including the locations of hubs on a network and also the allocations of the demand (non-hub) nodes to these hubs. In this study, a hierarchical multimodal hub network is proposed. Based on this network, a hub covering problem with a service time bound is defined. The hierarchical network consists of three layers. In this study, two different structures, which are ring(s)-star-star (R-S-S) and ring(s)-ring(s)-star (R-R-S), are considered. The multimodal network has three different types of vehicles at each layer, which are airplanes, big trucks and pickup trucks. For the proposed problems (R-S-S and R-R-S), two mathematical models are presented and strengthened with some valid inequalities. The computational analysis is conducted over Turkish and CAB data sets. Finally, we propose a heuristic algorithm in order to solve large-sized problems and also test the performance of this heuristic approach on Turkish network data set.