Comparison of hydraulic and hydrologic routing methods for dams having thin and long reservoirs
  1. Tez No: 33642
  2. Yazar: HATİCE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de dar vadilere uygulanmış ince ve uzun göle sahip öç barajda (Deriner, Berke, Kayraktepe), üç farklı pike sahip giren akım hidrografı ve herbiri için üç farklı dolusavak genişliği alınarak hidrolojik ve hidrolik metodlarla taşkın ötelemesi yapılmış ve çıkan akım hidrografları karşılaştırılmıştır. Toplam 27 kombinasyondan her iki metod sonucunda çıkan akımlar arasındaki farkın pik değerlerde en fazla olduğu gözlenmiştir. Sözü edilen farkın, giren akımın büyüklüğüne bağlı olarak dolusavak genişliği küçüldükçe arttığı ve ince-uzun göle sahip reservuarlar için hidrolojik öteleme sonucundaki çıkan akım pikinin %2'si ile % 10'u arasında değiştiği saptanmıştır. Tahmin edildiği gibi hidrolik ötelemedeki çıkan akım piki hidrolojik ötelemedeki çıkan akım pikinden daha küçük olmuştur. İnce uzun göle sahip reservuarlarda bile bu fark en fazla %10 oranına ulaştığına göre ince-uzun olmayan göllerde hidrolojik öteleme ile daha gerçekçi öteleme olan hidrolik öteleme sonuçları birbirine oldukça yakın olması gerekir. Bu çalışma sonucunda ince uzun göle sahip barajlar için, hidrolojik öteleme yöntemi ile bulunmuş olan çıkan akım hidrografını hidrolik öteleme sonucundaki çıkan akım hidrografına yaklaştıran basit bir model geliştirilmiştir. Bu modifikasyon modeli çok fazla data yükü getirmemektedir. Hidrolojik öteleme yönteminde gerekli olan dataya ek olarak toplam reservuar uzunluğu veya reservuar uzunluğu ve ona karşılık gelen kot ilişkisi gerekmektedir. Ayrıca, sözü edilen model daha gerçekçi öteleme olan hidrolik ötelemenin hesap yükünü de ortadan kaldırmıştır.
Özet (Çeviri)
The outflow hydrographs computed by both hydrologic routing (level-pool routing) and by hydraulic routing for three dams having considerably long lakes within narrow valleys in Turkey (Deriner, Berke, and Kayraktepe) were compared for three inflow hydrographs of different peaks with three unregulated ogee spillways of different capacities within considerably wide intervals and yet at reasonable proportions. Out of the total of 27 such combinations, it was observed that the difference between those outflow hydrographs was the greatest at the peak value. The difference grew larger as the spillway capacity became smaller relative to the magnitude of the inflow hydrograph, and it changed between 2 to 10% of the peak of the outflow by hydrologic routing, for these three thin-and-long reservoirs. The peak of the outflow by hydraulic routing turned out to be smaller than that by hydrologic routing for all the 27 different routing cases, as expected. The difference being at most about 10% even for such long lakes was considered to indicate that the level-pool routing for reservoirs of short valleys should yield outflow hydrographs reasonably close to the real ones. A simple model was suggested to modify the outflow hydrograph computed by the hydrologic routing for long and thin reservoirs. The modified model does not require any excessive data. The only extra information is the total length of the reservoir or its values versus elevation in tabular form. The modified hydrologic routing suggested herein does not require an excessive load of computations. It simply suggests to lower at reasonable values the flowrates computed by the classical hydrologic routing.