Pre-Rafelit Dönemi resimlerinde sembolizm
Symbolism in the paintings of Pre-Raphaelite Period
- Tez No: 336492
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 539
Özet
İngiltere?de 1848 yılında Royal Akademi öğrencisi üç genç; William Holman Hunt, John Everett Millais ve Dante Gabriel Rossetti, akademinin idealist eğitim sistemine karşı gelerek Pre-Raphaelite Brotherhod (Pre-Rafelit Kardeşliği) adında bir grup kurmuşlardır. Gruba kısa bir süre sonra ressam Frederic George Stephens, heykeltıraş Thomas Woolner, ressam James Collinson ve eleştirmen William Michael Rossetti de katılmıştır. Pre-Rafelit Kardeşliği, yedi üyesi ile birlikte etkin bir şekilde 1848-1854 yılları arasında faaliyet göstermiştir. Pre-Rafelitler, akademik sanatın geleneksel kurallarına başkaldırı olarak sanatın bir tür ahlaki amaca hizmet etmesi gerektiğini savunmuştur. Grup, kendilerini Rönesans öncesi dönemin sanat anlayışına yakın bulan ve yaşadıkları modern çağa ilişkin gözlemlerini, Rönesans öncesi dönemin teknik ve stil birliği ile ifade etmeyi seçmiştir. Pre-Rafelitizm olarak adlandırılan bu yaklaşımın iki kaynağı vardır. Bunlar sembolizm ve John Ruskin?in `doğayı yansıtma? doktrininden esinlenen gerçekçi doğa tasvirleridir. İngiliz resim tarihinde eserleri için seçtikleri konular ve bu konuları semboller aracılığı ile izleyiciye aktarma konusunda yakaladıkları başarı nedeniyle 19. yüzyılın sanat dünyasına yeni bir soluk getiren Pre-Rafelit Kardeşliği?nin resimlerindeki sembolizmin ne olduğu ve neyi amaçladığı, tezin konusunu ve amaçlarını oluşturmaktadır. Tez çalışması, İngiltere?de 19. yüzyılda politik ve sosyal hayatın sanatta yorumlanmasında katkısı olduğu düşünülen Pre-Rafelit Kardeşliği?nin gerçekte kuruluş hedefine ulaşıp ulaşmadığını eserlerinde kullandıkları sembolik anlatım üzerinden değerlendirmektir. Böylece İngiliz resim sanatında Rafael ve çağdaşlarına karşı durup yeni bir tasvir dili yarattıkları iddia edilen Pre-Rafelitlerin, kompozisyon içindeki öğeleri sembol olarak kullanırken neyi hedefledikleri ve bunu yaparken gerçekten yenilikçi/öncü bir resim anlayışı yaratıp yaratmadıkları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In England, in 1848, three young Royal Academy students; William Holman Hunt, John Everett Millais and Dante Gabriel Rossetti, founded a group called Pre-Raphaelite Brotherhood, acting against academy?s idealistic training system. Shortly after, painter Frederic George Stephens, sculptor Thomas Woolner, painter James Collinson and critic William Michael Rossetti also participated. Along with its seven members Pre-Raphaelite Brotherhood was effectively operated 1848-1854. Pre-Raphaelites as an uprising movement against the traditional rules of academic art argued that art should serve to moral purpose. Group, which found themselves close to the pre-Renaissance art style of the period, chose to reflect their observations of the modern era referring Pre-Renaissance period?s technique and style. There are two sources for this approach called Pre-Raphaelitism. These are symbolism and John Ruskin?s truth to nature doctrine inspired by the realistic depictions of nature. In the history of British painting, by the accomplishment of the subjects chosen for their works and to transfer these issues to the viewer by means of symbols that brought a new breath into the world of 19th century art world, Pre-Raphaelite Brotherhood?s symbolic paintings and their intentions are the subject and purpose of this thesis. Thesis evaluate if the Pre-Raphaelite Brotherhood, who is considered to be the contribution of the interpretation of the political and social life of 19th century in England, actually reached its goals evaluating the use of symbolic expression in their paintings. Thus, in British art history, standing against Raphael and his contemporaries and creating a new language of art, while using the compositional elements as a symbol what the Pre-Raphaelites actually aimed and in doing so if they creating an innovative / pioneering approach are examined.