Bor bileşik ve minerallerinin antioksidan enzim aktivitelerine etkileri
The effect of boron compouns and minerals on antioxidant enzyme activities
  1. Tez No: 337158
  2. Yazar: ÜMRAN ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı, bor madenlerinde çalışan (deney grubu) ve bor madenlerinden uzak bölgelerde yaşayan sağlıklı bireylerin (kontrol grubu) kanlarındaki antioksidan enzim aktivitelerini(katalaz, süperoksit dismutaz, glutatyon-s-transferaz, glutatyon redüktaz glutatyon peroksidaz ve glukoz 6-fosfat dehidrogenaz) ve bor miktarlarını belirlemek; ve antioksidan enzim aktiviteleri üzerine bazı borbileşik ve minerallerinin(bor oksit, borik asit, üleksit, kolemanit, sodyum tetraborat, sodyum tetraborat dekahidrat ve sodyum perborat tetrahidrat) etkilerini araştırmaktır. Antioksidan enzim aktivitesi spektrofotometrik, ve bor miktarı ise ICP ile belirlenmiştir. Bor bileşik ve mineralleri, katalaz hariç diğer tüm enzimler (P>0,05) için aktivatör ya da inhibitör etkisi göstermemiştir. Ancak, in vitro şartlarda insan eritrositlerinden elde edilen katalaz aktivitesi üzerine sodyum perborat tetrahidrat (P0,05) bulunmuştur. ANAHTAR KEL?MELER:Bor bile?ikleri ve mineralleri, antioksidan enzimler, kan bor konsantrasyonu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study have been determined the antioxidant enzyme activity such as catalase, superoxide dismutase, glutathione-s-transferase, glutathione reductase, glutathione peroxidase and glucose-6-phosphate dehydrogenase, and boron amount in their bloods of individuals working on boron mines (experimental group) and those of healthy individuals living in remote areas (control group) from boron mines, and investigated the effects of some boron compunds and minerals such as boron oxide, boric acid, ulexite, colemanite, sodium tetraborate, sodium tetraborate decahydrate and sodium perborate tetrahydrate, on the antioxidant enzyme activity. Antioxidant enzyme activity was determined spectrophotometric, and boron amount by ICP. Boron compounds and minerals showed the effect of neither activator nor inhibitor for all enzymes (P>0,05) studied except for catalase. However, the sodium perborate tetrahydrate on catalase activity (P 0,05). KEYWORDS:Boron compounds and minerals, antioxidant enzymes, blood boron concentration.