Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 2000-2010 yılları arasında acil diyaliz endikasyonları, uygulaması, klinik bulguları ve sonuçları
Indications, clinical findings and results of urgent dialysis between 2000-2010 in Cerrahpaşa Medical Faculty
- Tez No: 337240
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Hemodiyaliz Ünitesinde Ocak 2000-Aralık 2010 tarihleri arasında acil diyaliz uygulanan hastaların acil diyaliz endikasyonları, klinik ve laboratuvar bulguları, sağkalım-ölüm oranları ve bunları etkileyen faktörler retrospektif araştırıldı.Yediyüzkırkdokuz (469 erkek, 280 kadın) hastaya acil diyaliz (745 hemodiyaliz (HD), 4 periton diyalizi) uygulandığı, acil HD'in 7 hastada zehirlenme, 738 hastada böbrek yetmezliği nedeniyle uygulandığı görüldü. Yediyüzotuzsekiz (463 erkek/275 kadın, ortalama yaş 57.6 ± 16.8) hasta incelendiğinde acil HD endikasyonları % 30 hipervolemi,% 29 üremi, % 24 hiperkalemiydi. HD endikasyonu, % 28 akut böbrek yetmezliği, % 44 kronik böbrek yetmezliği ve % 28 KBY üzerine ABY olarak saptandı.Hastaların %32'sinde hipertansiyon, % 25'inde malignite, % 23'ünde diabetes mellitus saptandı. En sık görülen semptomlar: bulantı-kusma (% 80), iştahsızlık (% 48), dispne (% 43) idi. Oligüri %70, nonoligüri %30 hastada saptandı.Laboratuvar bulgularında, üre 224.4 ± 66.5 mg/dl, kreatinin 7.8 ± 3.3 mg/dl, potasyum 4.9 ± 1.2 mEq/L saptandı.En sık gelişen komplikasyonlar: hipotansiyon (% 13), bulantı-kusma (% 4.2), hipoglisemi (% 3.7) idi. Hastaların % 34'ünün öldüğü saptandı. Ölüm nedenleri, altta yatan hastalık (% 47.8), infeksiyonlar (% 28.5), kardiyovasküler nedenler (% 11.6) olarak sıralandı. Hastaların %12'sinde tam iyileşme, % 21' inde HD ihtiyacı olmayan ve % 67'sinde HD ihtiyacı olan KBY görüldü.Acil HD uygulanan hastalarda ileri yaş, sosyal güvencenin olmaması ve malignitenin mortaliteyi arttırdığı saptandı. Hiperkalemi, hipervolemi, lökositoz, CRP, ALT, AST yüksekliği ve oligüri mortalite artışıyla ilişkiliydi. Prerenal ABY'de, etyolojisi saptanamayan KBY' li hastalarda ve HD esnasında hipotansiyon gelişenlerde mortalite daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Patients who underwent urgent dialysis between 2000-2010 in Cerrahpasa Medical Faculty were enrolled in this study. Demographic, clinical and laboratory findings, dialysis indications, survival rates were obtained retrospectivelyA total of 749 patients (469 male/280 female) underwent urgent dialysis (745 hemodialysis (HD), 4 peritoneal dialysis). Urgent HD were performed in 7 patients for intoxication and in 738 patients for renal failure.738 patients (463 male/275 female, mean age 57.6 ± 16.8) who underwent urgent HD were investigated. İndications were as follows: hypervolemia (30%), uremic symptoms (29 %), hyperkalemia (24 %). Rates of clinical situations were as follows: acute renal failure (28 %), chronic renal failure (44 %) and ARF with pre-existent CRF (28%). Comorbid situations were: hypertension (32 %), malignity (25%), diabetes mellitus (23%). The most seen symptoms were: nausea-vomiting (80 %), anorexia (48 %), dyspnea (43 %). Seventy percent of patients were oliguric and the others were non-oliguric.Laboratory findings were: urea 224.4 ± 66.5 mg/dL, creatinine 7.8 ± 3.3 mg/dL, potassium 4.9 ± 1.2 mEq/L.Most seen complications were: hypotension (13 %), nausea-vomiting (22 %), hypoglycemia (37.2 %).Thirtyfour percent of patients were dead. Causes of deaths were: underlying disorder (47.8%), infection (28.5%), cardiovascular disease (11.6 %). Outcomes of 489 patients who survived were: recovery (% 12), CRF not requiring dialysis (21 %) and CRF requiring diaysis (67 %).Advanced age, lack of health insurance, malignancy, hyperkalemia, hypervolemia, leukocytosis, elevated CRP, ALT, AST, oliguria, prerenal ARF, CRF with unidentified etiology, hypotension during HD were all associated with increased mortality.