Hashimoto tiroiditinin tiroid karsinomu gelişmesi üzerine etkisi
The impact of hashimoto's thyroiditis on the development of thyroid carcinoma
- Tez No: 337303
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER AÇBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
Amaç: Hashimoto tiroiditinin (HT), tiroid karsinomu gelişimi üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı.Hastalar ve yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğinde takip edilen, nodüllü, İİAB uygulanmış, 772 tiroid hastası çalışmaya alındı. Ocak 2000- Aralık 2010 tarihleri arasındaki süreci içeren retrospektif bir çalışma ile, HT tanılı hastalar ile kontrol grubu, nodüllerde karsinom gelişimi yönünden kıyaslandı. Hastaların demografik özellikleri, US bulguları, sitoloji sonuçları değerlendirildi.Bulgular: Toplam 393 (E/K; 39/354, ortalama yaş 46.11 ± 12.53) HT' li ve 379 (E/K; 53/326, ortalama yaş 47.5 ± 12.6) otoimmünite zemini olmayan nodüllü tiroid hastası incelenmiştir. Diferansiye tiroid karsinomu; HT grubunda %6.6, kontol grubunda % 12.9 oranında saptanmıştır (p=0.03). Hashimoto hastalarının US bulguları kontrol grubundan belirgin farklilık göstermemiştir. Otoimmünite belirleyiciliği bakımından tüm populasyona bakıldığında, antiTPO pozitifliği benign nodüllerde anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0.008).Sonuç: Hashimoto tiroiditi olmayan olgulardaki tiroid nodüllerinde HT' li olgulara kıyasla 2 kat daha fazla oranda malignite saptanmıştır. Bu sonuca göre HT diferansiye tiroid karsinomu gelişme riskini arttırmamaktadır. HT nodülleri, şüpheli malign nodüllere yaklaşımımızı HT olmaları sebebi ile değiştirmemizi gerektirecek ek bir özellik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the impact of Hashimoto? s Thyroiditis (HT) on the development of thyroid carcinoma.Patients and Methods: 772 patients with thyroid nodular goiter who underwent FNAB, followed up at Endocrinology and Metabolism out- patient clinic of Cerrahpasa Medical School of Istanbul University between January 2000 and December 2010 were retrospectively included in this study. Demographic features, US findings and cytology results of the patients were evaluated. Patients with HT and the control group were compared in terms of carcinoma development in nodules.Results: 393 patients with HT (M/F; 39/354, mean age 46.11 ± 12.53) and 379 patients with nonautoimmune thyroid disease with nodules (M/F; 53/326, mean age 47.5 ± 12.6) were determined. The prevalance of differentiated thyroid carcinoma in the HT patients was 6.6 %. In contrast, it was 12.9 % in the control group (p=0.03). US findings were similar in both groups. When the whole population is considered in terms of autoimmunity, positive antiTPO rate was found significantly higher in benign nodules (p=0.008).Conclusion: We found the malignancy rate in the patients without HT twice more than the patients with HT. Thus HT is not associated with an increased risk of differentiated thyroid carcinoma development. HT nodules do not show any additional characteristics to make us change our clinical approach towards suspicious malign nodules just because they are at HT patients.