Türkiye'de orman sınırlandırma ve haritalama faaliyetlerinin iyileştirilmesi
The Improvement of forest bounding and mapping activities in Turkey
  1. Tez No: 33746
  2. Yazar: METİN TUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET ülkemizde hızlı nüfus artışına bağlı olarak toplum gereksinimlerinin çoğalması, yeni yerleşim ve tarım arazile ri arayışı orman alanları aleyhine sürekli tecavüz ve tahri be neden olmaktadır. Günümüze kadar orman sınırlandırma ça lışmalarının bitirilememiş ve orman alanlarının kalıcı sı nırlara kavuşturulamamış olması orman arazilerinden yer ka zanma uygulamasının sürmesini sağlamaktadır. ülkemizde orman kadastrosu genel kadastrodan ayrı düşü nüldüğünden kendi yasa ve yönetmelikleriyle ele alınmakta, genel kadastro standartlarıyla uyum sağlamamaktadır. Genel kadastro standartlarıyla uyumlu sürdürülmeyen ve bitirileme yen orman sınırlandırma çalışmaları nedeniyle orman arazile ri daralmakta, gün geçtikçe sayısı artan kadastro davaları nedeniyle orman-halk ilişkileri bozulmakta, sınırları güven ce altına alınmamış orman alanlarında yapılan teknik orman cılık çalışmaları amacına ulaşamamaktadır. Ormancılık çalış maları için farklı birimlerce üretilen değişik standartlar daki haritalar da kadastral nitelik taşımamaktadır. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak harita ve kadastro alanında sayısal yöntemler güncellik ka zanmaktadır. Çağdaş gelişmeler doğrultusunda geleneksel mül kiyet kadastrosu çok amaçlı kadastroya dönüşürken aynı za manda ülke bilgi sisteminin yapıtaşını oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde 86 no- lu orman kadastro komisyonunun çalışma alanında komisyonca ölçüm yapılmaksızın haritasına aktarılan orman sınır hattı nın deneysel duyarlığı araştırılmıştır. Son yıllarda dünya ülkelerinde harita üretiminde uygulamasına başlanılan sayı sal yöntemler tanıtılarak sayısal bilgi üretim sistemi içinde ormanlık araziler için güncelleştirmedeki kolaylığı, yüksek duyarlığı nedeniyle birinci seçenek olan fotogramet- rik yöntemle araştırma bölgesinin orman sınırlandırma ve ha- ritalama verileri elde edilip veri tabanında bir araya geti rilerek bölgenin sayısal haritası ve arazi modeli üretilmiş tir, üretilen verilerin ülke temel ağlarına dayalı ve oluş turulması düşünülen ülke kadastro bilgi sistemiyle uyumlu o- labllmesi gözönüne alınmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Improvement of Forest Bounding and Mapping Activi ties in Turkey. Increasing demand of society depending on the rapid increment of population and seeking of new lands for agriculture and settlement cause aggression and damage of forest areas. Because of the incomplete studies and determinations of forest boundaries and permanent edges, the loss of forest areas have been continuing so far. Forest cadastre are considered in its inherent status and thought different from general cadastre in Turkey. Since lacking of surveying boundaries and discord with general cadastre, forest areas have been decreased. Because of the cadastre lawsuits which were raising as time proceed, forest-people relationships have been worsening. On the other hand, technical forestry studies do not correspond the aims since unsecured forest areas. Beyond this forest maps which are produced by different departments in different standards do not have cadastral qualities. In recent years, progress on computer technology has affected to take into consideration digital methods in the field of cadastre and mapping. Up to date progress on this field has transformed traditional property cadastre into multipurpose cadastre and at the same, has constituted the foundation stone of national information systems. This study investigates the experimental sensitivity of forest boundary line belonging to the forest directorate of Bolu region which were marked on the map without measurement by the 86 numbered forest cadastre commission. Digital methods applying to mapping in many countries were Introduced and with photogrammetric method which is first alternative for forest lands by reason of easiness at revision and have high sensitivity were produced digital cadastral map and terrain model of study area. It has also been considered that the obtained data are to be adjustable to the geodetic network of country and national cadastre information system. VII