Sosyal ağ kullanım performansına göre üniversite değerlemesi: Twitter ve Türkiye üniversiteleri üzerine bir çalışma
Assessment of universities according to their social network usage performance of: A case study of twitter and Turkish universities
  1. Tez No: 337845
  2. Yazar: ALİ KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. OUMOUT CHOUSEIN OGLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Üniversitelerin sosyal ağlar üzerinden yapmakta oldukları her türlü bilgi paylaşımı takipçileri üzerinde bir etki oluşturmaktadır. Bu etki, o üniversiteye ait sosyal ağ hesabının takip edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Takipçi sayısının artması ile birlikte, sosyal ağ hesabının takipçilerini paylaşıma yöneltmesi, hesabın etkisine zamanla artan değer katmaktadır. Hesabın sahip olduğu bu etki, hesabın kurumsal kimliğine uygun şekilde kullanılması durumunda değer kazanmaktadır. Bu tez kapsamında Türkiye?de bulunan üniversitelerin sosyal ağ kullanım performansına göre değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeye dayanılarak sıralaması yapılmıştır. Üniversitelerin sıralaması yapılırken baz alınan sosyal ağ, üniversitenin kurumsal Twitter hesabıdır. Mevcut olan Twitter etki puanı ölçme yöntemlerini kullanmak yerine, üniversitelerin kurumsal kimliği göz önüne alınarak, üniversitelerin kurumsal Twitter hesaplarına etki puanı vermek ve üniversiteleri bu etki puanı ile sıralamak için yeni ölçek ve metrikler oluşturulmuştur. Belirlenen bu metrikler Twitter API?sinin her bir Twitter hesabı için sunmuş olduğu JSON notasyonu arasından PHP kullanılarak ayıklanmış ve oluşturulan ölçeklerde kullanılmıştır. Bu çalışmanın hedefi, elde edilen bulguların, üniversitelerin kurumsal Twitter hesaplarını daha etkin bir biçimde kullanmaları için bir altyapı oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
Any type of information shared by universities via their social network accounts has an impact on their followers. That impact plays an important role on the followers of the university through its social network accounts. Increased the number of followers will have an added value to the impact of these accounts as it impels the followers to make further sharings and postings. The impact of the social network account will be more valuable if the account is managed properly according to its corporate identity. As a part of this study Turkish universities are assessed based on the usage of their social network, and they are ranked with respect to the results of this assessment. The social network considered is Twitter and the official accounts of the Turkish universities are examined. Instead of using the existing Twitter impact score methods, new metrics and measures are proposed based on the corporate identities of universities. These new measures and metrics are used to determine to measure the impact of the accounts. The impact of the accounts are then used to rank the universities based on their social network usage. The developed measures are calculated by using metrics collected by using the JSON data of each Twitter account as provided by the Twitter API and as obtained with the use of PHP scripts. The aim of this study is to use the analysis results of the obtained measures as an improvement basis for the efficient use of the university Twitter accounts.