Asenkron motorlarda rotor arızalarının stator akımı verileri yardımıyla analizi ve tespiti
Broken rotor bar detection using stator current data in induction machines
- Tez No: 337878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Asenkron motorlar nispeten yüksek verimleri, düşük bakım talepleri ve güvenirlikleri nedeniyle endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan elektrik motorlarıdır. Asenkron motorlarda karşılaşılan arızalar uzun süreli üretim durmalarına ve mali kayıplara yol açabilmektedir. Bu yüzden asenkron motorların sağlıklı çalışması özellikle endüstriyel ve diğer kullanım alanlarındaki uygulamalar açısından oldukça önemli bir konudur. Kırık rotor çubuğu asenkron motorlarda karşılaşılan yaygın arıza türlerinden bir tanesidir. Bu tez çalışması, sincap kafesli asenkron motorlardaki kırık rotor çubuklarını tespit etmek için NLMS (Normalize Edilmiş En Küçük Ortalama Kareler) filtre ile Hilbert Zarf Analiz tekniklerini birleştiren bir yöntem sunmaktadır. Önerilen yöntemin doğruluğu deneysel veriler kullanılarak test edilmektedir. Stator akım verisi deneysel veri olarak kullanılmaktadır. Deneysel veriler bir asenkron motorda üç adet eşdeğer rotor (sağlam rotor, üç kırıklı rotor ve beş kırıklı rotor) kullanılarak farklı yükleme koşulları altında (%25, %50, %75, %100, %125 ve %150) çalıştırılmasıyla üretilmektedir. Önerilen yöntemin sonuçları ile Fourier Dönüşümü analizinin sonuçları ile karşılaştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar, sunulan yöntemin sincap kafesli asenkron motorlarda karşılaşılan rotor çubuğu arızalarında başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Induction motors are the most widely used electrical motors in industrial applications due to their reliability, relatively high efficiency, and lower maintenance demand. Any fault taking place in induction motors may result in long down-time and lead to financial losses. Therefore the reliability of induction motors are quite important for mainly industrial and other applications. Broken rotor bars are the most common fault types that may be seen in induction motors. This thesis presents a combination of NLMS (Normalized Least Mean Square) filter and Hilbert Envelope Analysis methods for detecting broken rotor bars of the squirrel-cage induction motors. The proposed method is tested by using experimental data. Stator current data is used as experimental data. The experimental data is produced by using three identical rotors (one healthy rotor, one with three broken bars, and one with five broken rotor bars) in an induction motor under different loading (25%, 50%, and 100 %) conditions. The results of the recommended method are compared to the results of Fourier Transform. The results shown that the proposed method can be successfully used for detecting the rotor faults of squirrel-cage induction motors.