Zonguldak havzasının jeolojik miras öğeleri
Geological heritage elements of Zonguldak basin
- Tez No: 337921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda yaygınlaşmaya başlamış jeolojik miras konusu ele alınarak, Zonguldak il merkezi ve yakın çevresinin jeolojik miras öğeleri ve jeosit alanlarının incelenmesi amaçlanmıştır. İnceleme alanından bulunan jeolojik miras için önemli örnekler olan mağaralar, su kaynakları, faylar, heyelanlar, falezler, kuvars kumu, sütun andezit, kömür ve kömür formasyonlarının içerdikleri geçmişin izi olan ve önemle korunması gereken kömür fosilleri ile kömür içerisinde yer alan bitkilerin üreme hücresi olan spor ve polenlere değinilmiştir. İnceleme alanında bulunan miras öğeleri harita üzerine işlenmiş, jeosit olabilecek alanlar belirtilmiş ve jeosit alanlarını korumak ve tanıtmak amacı ile ilgili fikirler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to obverse the geological heritage elements and geosite areas in Zonguldak city centre and its near surroundings based on the subject of geological heritage which has been spreading in recent years. The important examples of geological heritage in the study area such as caves, faults, landslides, quartz sand, cliffs, column andesite, coal and coal fossils inside coal formations contanining the traces of the past which need to be preserved, and the sports, pollens which are the reproductive cells of the plants in coal are mentioned in this study. Heritage elements in the study area are processed on the map, areas which may be geosite are specified and some ideas are proposed in order to profect and promote the areas of geosite.