Design of crack free, durable and ductile concrete for sustainable highway rigid pavement overlays
Sürdürülebilir karayolu rijit üstyapı kaplamaları için çatlaksız, dayanıklı ve sünek beton tasarımı
  1. Tez No: 337971
  2. Yazar: HASAN ERHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN, DOÇ. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yüksek dayanım ile yüksek süneklik ve gelişmiş dayanıklılık özellikleri, Tasarlanmış Çimento Esaslı Kompozitler (ECC)?in beton kaplama malzemelerine bir alternatif olarak kullanılabilirliğini akla getirmektedir. Bu tezde araştırma programı iki safhaya ayrılmıştır. Birinci safhada, maksimum tane boyutu ve agrega miktarının kompozitlerin özellikleri ile olan ilişkisini saptamak amacıyla bir deney program yapılmıştır. İkinci safhada, biri yüksek dayanım ve orta sünekliliğe, diğeri ise orta dayanım ve yüksek sünekliliğe sahip iki farklı ECC-kaplama karışımı seçilmiştir. Seçilen iki ECC karışımının kaplama malzemesi olarak performansları laboratuvar deneyleriyle incelenmiştir. Ayrıca mikro-silika betonu (MSB) referans karışımı olarak hazırlanmıştır. Tabakalı kompozit numunelerin eğilme dayanımı, yansıma çatlağı ve bağ özellikleri performans kriterleri olarak incelenmiştir. Deney sonuçları göstermektedir ki, tabakalı ECC kirişlerinin MSB?ye göre daha yüksek yük taşıma kapasitesi ve şekil değiştirebilme özelliklerine sahiptir ve daha iyi çatlak genişliği kontrolü göstermektedir. Ayrıca, ECC bağ dayanımını arttırmış, onarılmış sistemdeki yansıma çatlağı ve ayrılarak kırılmayı ortadan kaldırmış, ve beton üstyapıların iyileştirilmesinde 35 mm kalınlığındaki ECC kaplama 50 mm kalınlığındaki MSB kaplamaya göre daha üstün olmuştur. Mekanik yükleme altındaki üstün performansı ile ultra-ince ECC kaplama sisteminin trafik yükleri altındaki yapının kullanım ömrünü uzatması ve onarım maliyetini düşürmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The superior ductility with high strength and improved durability characteristics suggest that the Engineered Cementitious Composites (ECC) could be used as an alternative to conventional concrete overlay materials. In this thesis, the research program was divided into two phases. In the first phase, an experimental program was performed to understand the dependence of the composite properties on its mixture composition governed by mineral admixture types and maximum aggregate size and amount. In the second phase, two different ECC-overlay mixture designs were selected from the first phase: one with high strength and moderate ductility, and the other with moderate strength and high ductility. The performance of two selected ECC mixture as an overlay material was investigated by laboratory experiments. Micro-silica concrete (MSC) was also prepared as a reference mixture. The layered composite specimens? flexural strength, reflective cracking characteristics and bond properties were investigated as performance criteria. The test results show that, layered ECC beams have significantly increased both load carrying capacity and deformability and shows better crack width control in comparison with MSC composite beam. Also, ECC increases bond strength, eliminates the reflective cracking and delamination failure in repaired systems and ECC overlay with 35 mm thickness is superior to MSC overlay with 50 mm thickness for rehabilitating concrete pavements. The superior performance of ultra-thin ECC overlay system under mechanical loading will be expected to prolong the service life of the structure under traffic loading and to reduce the costs in the rehabilitation work.