Sayfiye to banlieue: Suburban landscape around Anatolian railways, from mid-nineteenth century to the World War II
Sayfiyeden banliyöye: Anadolu demiryoları çevresindeki banliyö peyzajı, ondokuzuncu yüzyıl ortasından II. Dünya Savaşı'na
  1. Tez No: 338426
  2. Yazar: EBRU SALAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tezin temel amacı, kent çeperindeki kırsal alanının banliyöye dönüşme sürecini ve banliyö peyzajının oluşumunu mekânın toplumsal üretimi ve peyzaj kuramları bağlamında tartışarak banliyöleşme üzerine yeni bir perspektif ortaya koymaktır. Banliyö peyzajının üretimini anlamak amacıyla mimarlık, kent planlaması ve kültürel coğrafya teorilerini kapsayan multi-disipliner bir yaklaşımla yöntemsel ve kavramsal bir çerçeve geliştirilmiştir. İstanbul'da insanların dinlenme ve eğlence amaçlı kentten kıra hareketi Bizans döneminden itibaren yaygın bir pratik olmasına karşın, İstanbul'un Anadolu yakasında demiryolları ve istasyonların çevresinde banliyö yerleşimlerinin gelişimi Anadolu Demiryolları'nın kurulmasından sonra başlamıştır. Ondokuzuncu yüzyıl sonlarında ilk olarak yazları kullanılan sayfiye yerleşimleri olarak gelişen Kadıköy çevresi, yirminci yüzyılının erken döneminde yavaş yavaş banliyö yerleşimlerine doğru dönüşmüştür. Tez, İstanbul'da Anadolu Demiryolları çevresindeki banliyö peyzajının üretimini; arka planındaki politik, ekonomik ve sosyal dinamikler ile peyzajın form, anlam ve temsiliyet olarak ilişkilerinin analizi üzerinden incelemektedir. Böylece, ziraat-sayfiye-banliyö üçlemesinin kentsel dönüşüm analizi üzerinden ondokuzuncu yüzyıl ortasından yirminci yüzyıl ortasına kadar Kadıköy çevresinin kentsel ve çevresel tarihini yazmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The major intention of this dissertation is to reveal a new perspective for suburbanization by discussing the transformation of the rural space into suburban space and formation of suburban landscape within the context of social production of space and theories of landscape. A methodological and conceptual framework is developed through a multi-disciplinary approach encompassing the theories of architecture, urban planning and cultural geography for understanding production of suburban landscape. Although, the movement of the people from the city to the countryside for recreational and leisure purposes was a common practice in İstanbul starting from the Byzantine times; it was after the construction of the Anatolian Railways that the environs of the railways and stations started to develop as suburban settlements on the Anatolian side of İstanbul. Sayfiye settlements used at the summers which were the initial form of the suburban development at the environs of Kadıköy at the late nineteenth century, gradually transformed into permanent residential settlements as banlieue during the early twentieth century. The dissertation aims to decode the suburban landscape around the Anatolian Railways in İstanbul by analyzing the interrelations of landscape as form, meaning and representation, in addition to the analysis of political, economic and social dynamics at the background of the production of suburban landscape. Thus, the dissertation intends to write the urban environmental history of the suburbs of Kadıköy starting from the mid-nineteenth century until the mid-twentieth century based on the analysis of urban transformation of agriculture-sayfiye-banlieue trilogy.