Performance evaluation of a new cross layer protocol for sink powered underwater acoustic sensor networks
Alıcı beslemeli su altı akustik sensör ağları için tasarlanmış yeni bir katmanlar arası protokolün performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 338487
  2. Yazar: HASAN TÜRKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Alıcı beslemeli sualtı akustik sensor ağları (SPUASN) terimi, yakın geçmişte önerilen uzaktan beslemeli sualtı akustik sensor ağları (RPUASN) paradigmasının özel bir konfigürasyonudur. Bu konfigürasyonda veri alıcısı, aynı zamanda ağı oluşturan pilsiz sensor düğümlerine enerji sağlar. Bu tezde, SPUASN için önerilen yeni bir çapraz katman protokol olan Çapraz Katman Güç Uyarlamalı CSMA/CA (XPACCA)nın performansı değerlendirilmiştir. Protokolün benzetim tabanlı değerlendirmesi, hem tasarım parametrelerinin performans üzerindeki etkisi incelenerek hem de sualtı akustik ağlar için önerilen başka protokollerle performans karşılaştırılması yapılarak gerçekleştirilmiştir. X-PACCA, ortama erişim kontrolü, yol atama ve taşıma katmanı fonksiyonlarını entegre eden çapraz katman bir protokol olduğu için; karşılaştırmalar yapılırken ortama erişim kontrolü ve yol atama performansları birbirinden bağımsız olarak, uçtan uca gecikme, paket aktarım oranı ve veri aktarım kapasitesi açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ayrıca, protokol parametrelerinin uygun seçimi ile X-PACCAnın düşük uçtan uca gecikme ve yüksek paket aktarımlarına ulaşabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term Sink Powered Underwater Acoustic Sensor Networks (SPUASN) refers to a special configuration within the recent Remotely Powered Underwater Acoustic Sensor Networks (RPUASN) paradigm, where the data sink supplies energy to battery-free sensors that constitute the network. This thesis evaluates the performance of a new cross layer protocol, Cross Layer Power Adaptive CSMA/CA (X-PACCA), proposed for SPUASN. Simulation based performance evaluation is conducted both by investigating the effects of design parameters and by comparing with other protocols proposed for underwater sensor networks. Since X-PACCA is a cross layer protocol that integrates MAC, network and transport layer functionalities, comparisons are carried out separately by considering MAC and routing performance of the protocol in terms of end to end delay, packet delivery ratio and network throughput. This study also shows that, with appropriate selection of the protocol parameters, X-PACCA achieves low end-to-end delay, high packet delivery and high throughput performance