Modal testing of a retrofitted building
Güçlendirilmiş bir binanın modal testi
- Tez No: 338859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Boğaziçi Üniversitesi, Kuzey kampüsünde bulunan ETA-B binası geçirdiği güçlendirme projesi öncesinde, dahilinde ve sonrasında geçmiş araştırmacılar tarafından gözlemlenmiş ve ivme kayıtları elde edilmiştir. Bu kayıtların incelenebilmesi amacıyla bu çalışma dahilinde bir frekans uzayında tanımlama algoritması geliştirilmiş ve verilerin analizinde kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları bina için geliştirilen sonlu elemen modelleri ile birlikte bir model güncelleştirme çalışmasında kullanılmış ve analiz sonuçlarına göre güncellenmiştir. Güncelleştirilmiş ve güncelleştirilmemiş modeller daha sonra seçilen deprem ivme kayıtları için doğrusal zaman tanımlı deprem analizlerine tabi tutulmuş ve sonuçlar yapısal sağlık taramasının analiz sonuçlarına etkileri açısından kıyaslanmıştır. Sonuçlar yapısal sağlık taraması çalışmalarının binaların güvenilirlik onayının verilmesi, güçlendirilmesi veya yıkılması için verilecek olan kararlarda oldukça etkili olabileceğini göstermiştir. Bu çalışma dahilinde yapısal sağlık taraması ile ilgili gerekli teknik bilgi ve temele de yer verilmiş, bununla birlikte yapısal sağlık taramasının günümüzde sağlayabileceği ve sağlayamayacağı farklı kullanım alanları, faydalar ve eksiklikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ETA-B Building located in Boğaziçi University, North Campus is monitored before, during and after its retrofitting process by previous researchers. An Enhanced Frequency Domain Decomposition identification algorithm is developed in this study to be able to analyze the gathered data. The results of these analysis is then used along with the Finite Element Models generated in this study to perform model updating procedures. The updated and non-updated Finite Element Models are then subjected to linear time history analysis for a selection of earthquakes and the storey drift ratios are compared to evaluate the effect of Structural Health Monitoring on the obtained results. The results indicate that Structural Health Monitoring could have a distinct impact on the decision making process for safety approval, retrofitting or demolishing decisions for existing structures. The theory and background for Structural Health Monitoring is also made available in this thesis, along with discussions on what it could and could not currently enable in terms of its possible uses, advantages and shortcomings.