On a volume estimate for some subsets of a Grassmannian
Grassmannian'ın bazı alt kümelerinin hacim kestirimi üzerine
  1. Tez No: 338908
  2. Yazar: EMRE DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP EDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ölçü teorisi bize varlık teoremleri için bir ispat tekniği verir. Basitçe, bu teknik aşağıdaki gibi tarif edilebilir: Bir küme ile başlayıp ve üzerine bir ölçü koyalım. Sonra belirli bir A kümesinin kesin ölçüsünü bulalım. A kümesinin P koşulunu sağlamayan elemanlarının kümesi B'nin ölçüsünün onu çevreleyen A kümesinin ölçüsünden küçük olduğunu göstererek A kümesinin P koşulunu sağlayan elemanlarının var olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Bu tip bir argüman ancak A kümesinin ölçüsünü bulmak ve B kümesinin ölçüsünü yukarıdan tahmin etmek için yöntemlerimiz olduğunda çalışır. Bu tez Ben-Artzi et al. tanıttığı ve daha sonra Foias ve Olson tarafından tersi Hölder sürekli olan bir Mane projeksiyonunun varlığını kanıtlamak için başarıyla kullanılan bir argüman hakkındadır. Bu eserlerdeki kilit kestirim Grassmannian'ın bazı alt kümeleri için Santalo sayesinde integral geometriden bir eşitsizliktir. Bu tezin amacı Friz ve Robinson tarafından verilen Grassmannian uzayında çalışmaktan kaçınan ve katsayıları boyutlarını takip ederken daha büyük bir uzayda ölçü ve kestirimler tanıtan alternatif bir argümanı incelemek ve geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Measure theory gives us a technique for proving existence theorems. In simple terms this technique can be described as follows: start with a set and put a measure on it. Then find the exact measure of a specified set A. By showing the set of elements B in A that do not satisfy a certain condition P has measure strictly smaller than the measure of the ambient set A, one can deduce the existence of elements in A that satisfies the desired property P. This line of argument can only work when we have methods to find the measure of the set A and also estimate from above the measure of B. This thesis is about one such argument introduced by Ben-Artzi et al. and utilized later successfully by Foias and Olson to prove the existence of a Mane's projection whose inverse is Hölder continuous. The key estimate in those works was an inequality from integral geometry due to Santalo for measures of some subsets of the Grassmannian Space. The aim of this thesis is to expose and improve an alternate argument given by Friz and Robinson where they avoid working on the Grassmannian space and introduce the measures and estimates on a larger space while keeping track of the sizes of the coefficients.