Sosyal bilimler dallarında 2004-2009 yılları arasında etki faktörü değeri en yüksek olan süreli yayınların Ankara'daki Üniversite kütüphanelerinde bulunabilirliği/erişilebilirliği
Availability/accessibility of periodicals with highest value of impact factor between 2004-2009 in social sciences in university libraries in Ankara
- Tez No: 339201
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN NAZLI ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde kütüphaneler, süreli yayınların hızla artan abone bedelleri karşısında zorlanmakta, bu artışı karşılamaya yeterli olmayan bütçeleri, büyük bir sorun yaratmaktadır. Her ne kadar sosyal bilim süreli yayınlarının abone bedellerindeki artış, fen, tıp ve sağlık bilimleri süreli yayınlarında olduğu kadar hızlı olmasa da yine de bir artış söz konusudur. Süreli yayınların değeri sosyal bilim disiplinleri için de bir o kadar önemlidir ve kütüphane dermesinde önemli bir yere sahiptir. Güncel bilgiye duyulan ihtiyaç, en hızlı şekilde süreli yayınlar kanalıyla karşılanabilir. Süreli yayın dermesi oluşturmak bir hayli güçtür. Süreli yayınlar kütüphanenin dinamik, sürekli olarak artan ve en karmaşık derme türünü oluştururlar. Bundan dolayı bir süreli yayına abone olurken ya da iptal ederken çok dikkat etmek gerekir. Bu ise belirli değerlendirme ölçütleri göz önünde bulundurularak mümkün olabilir. Etki Faktörü (EF), kökeni çeyrek yüzyılı geçkin olarak süreli yayınların kullanımını belirlemede kullanılan bir ölçüttür. Sayısal verilere dayanması ve böylece tarafsız olması aynı zamanda işlevselliği açısından kütüphaneciler tarafından kullanım rağbetini kaybetmeyen değerli bir ölçüttür. Çalışmamızda Institute for Scientific Information (ISI) tarafından yayımlanan Journal Citation Reports?un Social Sciences Edition 2011?den belirlenen sosyal bilim disiplinlerinin EF değeri en yüksek olan süreli yayınlarının Ankara?daki üniversite kütüphanelerinde bulunabilirliği ve erişilebilirliği incelenmiştir. Bu çalışmayla üniversite kütüphanelerinin EF değerine ne kadar bağlı kaldıkları anlaşılmak istenmiştir. Sonuç olarak, sosyal bilimler alanında EF değeri en yüksek süreli yayınların Ankara?daki üniversite kütüphaneleri genelinde basılı bulunabilirlikleri %30.16, elektronik bulunabilirlikleri ise %100 olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda ?Sosyal bilimler dallarında EF değeri en yüksek olan süreli yayınların Ankara?daki üniversite kütüphanelerinde bulunabilirlik/erişilebilirlik oranı yüksektir? hipotezimiz doğrulanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays , libraries slog on rapidly increasing costs of periodicals. Their insufficient budget to meet the increase creates a big problem. Although the rise of subscriber prices in social science periodicals is not as fast as in the science, medicine and health sciences periodicals, the rise of prices still exists. Social science periodicals are so valuable and have a great importance in the library collection. The need for up to date information can be met most rapidly by periodicals. Therefore, the importance of social science periodicals still remains. It is very difficult to create a collection of periodicals. Periodicals form dynamic, constantly increasing and the most complex kind of collections in libraries. Therefore, when subscribing or canceling a periodical, great care is needed. And this can be possible by taking into account of specific evaluation criteria.The Impact Factor (IF), used over a quarter- century, is a criteria used to determine the use of periodicals. Based on numerical data and thus being neutral and also in terms of functionality , the IF is a valuable criteria which does not lose its usage demand by librarians. In our study, the availability and accessibility of social science periodicals with the highest IF taken from Journal Citation Reports Social Sciences Edition, 2011 published by Institute for Scientific Information at the university libraries in Ankara were investigated. In this study, it is desired to understand how university libraries abide by the IF. If university libraries desire, it is aimed to present a profile of themselves in terms of their periodicals collection. As a result, the availability and accessibility of the social sciences journals with the highest IF are respectively %30.76 and %100. As a result of data obtained , the hypothesis which is