Düzenli spor yapmanın ıslahevlerindeki çocuk ve gençlerin sosyal uyum ve iletişim becerileri üzerindeki etkisi
The effects of doing regular sports on the social adaptation and communication skills of children and adolescents in reformatories
- Tez No: 339518
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU, YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN SARDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Bu çalışmada suça karıştığı mahkemelerce sabit olmuş çocuk ve gençlerin ıslahevi ortamında alacakları üç aylık spor eğitiminin ve düzenli sportif aktivitenin, onların sosyal uyum düzeyleri ve iletişim yetenekleri üzerinde ne derece etkili olacağı sorusuna cevap aranmaktadır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini 2011 ve 2012 yıllarında Elazığ Çocuk Islahevi?nde tutuklu bulunan 90 çocuk ve genç oluşturmaktadır. Araştırma; deneysel bir araştırma olan, deney ve kontrol grubundan oluşan ön test, eğitim uygulaması ve son test uygulamalarını içeren kontrollü bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak 1-?Kişisel Bilgi Formu?, 2- ?Hacettepe Kişilik Envanteri? (HKE), 3- ?İletişim Becerileri Envanteri? uygulandı. Çalışmanın uygulaması, Elazığ Çocuk Eğitim Evi (Islahevi)?nde yapıldı. Sonuçlar SPSS (20.0.0.1-2011) istatistik paket programında, eş-yapma testi (paired sample t-test) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study searches for an answer to the question of how effective a three-month long sports training and regular sportive activity within reformatory environment will be on the social adaptation levels and communication skills of children and teens who have been convicted of a crime. Material and Method: The universe of the study consists of 90 children and adolescents who were imprisoned in Elazığ Reformatory during the years 2011 and 2012. The research is an experimential research and it consists of an experimental and a control group, pre-test, educational practice and post-test. The data were collected through 1- ?Demographic Characteristics Test?, 2- ?Hacettepe Personality Inventory?, 3- ?Communication Skills Inventory?. The research was conducted in Elazığ Reformatory. The results were evaluated through SPSS (20.0.0.1-2011) statistical packaged software with paired sample t-test.